KA Facebook Fanbox 1.1
Nowe Media/News/Legislacja/Skarbówka będzie kontrolować legalność oprogramowania (sic!)
piątek, 18 marca 2011 09:54

Skarbówka będzie kontrolować legalność oprogramowania (sic!)

Redaktor:  Rafał Cisek

Wydawałoby się, że kontrole skarbowe mają służyć dbaniu o interesy państwa. Okazuje się jednak, że organy utrzymywane z pieniędzy podatników będą też dbać o prywatne interesy podmiotów praw autorskich. Wszystko dzięki nowelizacji ustawy o kontroli skarbowej, która wchodzi w życie już w następnym tygodniu. To rzecz niebywała!

 

Oto bowiem już od 21 marca kontrole podatkowe mogą dodatkowo obejmować m. in. sprawdzanie legalności oprogramowania, z którego korzystają podatnicy. Takie właśnie uprawnienia zostały wprowadzone jeszcze w zeszłym roku w ustawie o kontroli skarbowej. Odpowiedni zapis dodała ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o kontroli skarbowej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z dnia 15 lipca 2010 r.). W art. 1 ustawy o kontroli skarbowej dodała ona ust. 2a, zgodnie z którym:

W ramach kontroli skarbowej prowadzonej w zakresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-3, kontrola może obejmować również rozpoznawanie, wykrywanie, zapobieganie i zwalczanie przestępstw i wykroczeń przeciwko prawom własności intelektualnej.

O kontroli m. in. w zakresie legalności oprogramowania mają - w zależności od potrzeb - decydować dyrektorzy poszczególnych urzędów kontroli skarbowej.

 

Jest to rzecz niebywała (wiem, wiem, to ulubione sformułowanie Jarosława K., za którym osobiście nie przepadam, ale aż się ciśnie na usta;). Oto bowiem organy państwowe, a w szczególności skarbówka, powinny dbać przede wszystkim o ochronę interesów finansowych Skarbu Państwa (co zresztą wynika bezpośrednio z brzmienia art. 1 ustawy o kontroli skarbowej). Natomiast piractwo uderza przecież głównie w interesy prywatnych podmiotów praw. Powstaje pytanie, dlaczego akurat kontrola skarbowa miałaby dbać właśnie o ich interesy?

 

Swoją droga trudno się dziwić, nie jest to przecież odosobniony przypadek (choć chyba pierwszy wynikający wprost z ustawy), w którym organy państwa działają de facto na usługach prywatnych podmiotów. Przykładem mogą być wszelkie "antypirackie" naloty policji inspirowane zazwyczaj przez prywatne podmioty w rodzaju organizacji zbiorowego zarządzania, które potem fundują prywatne nagrody dla "dzielnych" policjantów (patrz sprawa odsiebie.com i słynne Złote Blachy).

 

W cywilizowanych krajach z piractwem walczy się przede wszystkim w drodze "prywatnych" procesów cywilnych - bo chodzi głównie o kasę, czyli odszkodowania. Często spory kończą się ugodami a dotychczasowi piraci stają się legalnymi dystrybutorami treści podpisując np. odpowiednie umowy z niedawnymi przeciwnikami procesowymi. Tylko, że przy sporach cywilnych trzeba wyłożyć własne pieniądze na wpisy sądowe, ekspertyzy i prawników. Tymczasem w Polsce organy ścigania zrobią to chętnie za darmo (a może za Złote Blachy?) na koszt podatnika. Wystarczy, że oburzona organizacja zbiorowego zarządzania odpowiednio napuści je na prawdziwych lub rzekomych naruszycieli. No, a teraz skarbówka zadba już o interesy podmiotów praw własności intelektualnej z urzędu. Brawo!

 

Opisywana nowelizacja wpisuje się pięknie w ogólnonarodową psychozę antypiracką, którą dodatkowo przypieczętowuje Państwo Polskie, którego organy często nie respektują obowiązującego prawa i potrafią np. zamykać legalnie działające serwisy internetowe. Pisałem o tym szerzej choćby w artykule Serwisy z linkami i hostingiem są legalne!

 

A kto za to płaci? Pan płaci, Pani płaci... Społeczeństwo!

Poprawiane: piątek, 18 marca 2011 10:58

6 komentarze

 • Odnośnik do komentarzy bbbbbb czwartek, 28 lutego 2013 01:38 bbbbbb napisał/a

  Skarbówka legalność oprogramowania?? Skarbówka to rgan podatkowy a nie sprawdzajacy legalność. Chore państwo.

 • Odnośnik do komentarzy Mahas niedziela, 20 marca 2011 19:03 Mahas napisał/a

  Policja sciga, zazwyczaj udaje, zlodzieja na wniosek osoby poszkodowanej. Policja jest powolana do sciagania zlodziei. US jest do innych celow. Ale jak widac nie kazdy to rozumie, za dobra monete przyjmuje kazdy belkot w ramach ochrony tego i owego, zazwyczaj wielkich korporacji.

 • Odnośnik do komentarzy Michał piątek, 18 marca 2011 14:58 Michał napisał/a

  A poza tym państwo też traci na piractwie - nielegalny soft to brak dochodów z vat.

 • Odnośnik do komentarzy bb piątek, 18 marca 2011 14:17 bb napisał/a

  Podejrzewam, ze było silne lobby, zeby powstala taka ustawa. W kapitalistycznym systemie, takim jaki Polska przejela po Stanach, KAZDA! ustawa jest napedzana wielkimi interesami producentow, nie interesami spoleczenstwa. Pomimo, ze ustawy sa argumentowane interesami ochrony praw moralnych i spolecznych, prawdziwa intencja w tym przypadku moze byc na przyklad interes Microsoft. Lobby jest zawsze kluczem dlaczego powstaja pewne ustawy.

 • Odnośnik do komentarzy JaRoD piątek, 18 marca 2011 13:47 JaRoD napisał/a

  ‎"kontrola może obejmować również rozpoznawanie, wykrywanie, zapobieganie i zwalczanie przestępstw i wykroczeń przeciwko prawom własności intelektualnej."

  Co to znaczy ??? Czy tu jest napisane, że ja mam OBOWIĄZEK pokazać umowę licencyjną między dwoma podmiotami ?!?!? To są czasami dane i informacje POUFNE ...
  Nie rozumiem .... Dla mnie zapis nie uprawnia do niczego poza tym, żę w przypadku gdy kontrola ma podejrzenia o nielegalności oprogramowania (np. brak faktur zakupu a widać software)to ma obowiązek poinformować odpowiednie organy ścigania .. bo od tego jest POLICJA ale nie skarbowa.

 • Odnośnik do komentarzy Leon Zdziałek piątek, 18 marca 2011 12:45 Leon Zdziałek napisał/a

  Chyba nie wiesz co piszesz...
  niewiele też z tego rozumiesz. Sprawa jest prosta. Musisz sobie odpowiedzieć na jedno proste pytanie: czy jak policja ściga złodzieja, za to, że ukradł ci twój prywatny samochód; albo, że ktoś ciebie zgwałcił to dlaczego ja mam za to płacić? Może powinieneś też na drodze cywilnej a nie za pieniądze podatnika. Czym się różni jedna własność od drugiej? Pewnie sam jesteś złodziejem. Nie widzę innej możliwości z takim głupim nastawieniem.

Login to post comments

Kancelaria Prawna | Kancelaria Prawa Gospodarczego i E-commerce
PolskiProgram.pl