KA Facebook Fanbox 1.1
Nowe Media/News/Wiadomości/Kolejne tricki finansowe Allegro?
sobota, 16 października 2010 18:23

Kolejne tricki finansowe Allegro?

Redaktor:  Rafał Cisek
O Płacę z Allegro było już głośno (PzA). Przez pewien czas nie było opcji zwykłego przelewu a QXL zmuszała do korzystania ze swojej usługi i chętnie przetrzymywała kasę osób, które odpowiednio nie skonfigurowały PzA. Tym razem opiszę nowy trick związany z opłatami za korzystanie z serwisu.

 

O Płacę z Allegro pisałem w dość dosadnym tekście pt. Płacę z Allegro - jeszcze tylko jeden overnight... .

Teraz opiszę jak sprytnie Allegro próbuje nam "zautomatyzować" opłaty - tak, żebyśmy zapłacili nie tylko wymagalne należności, ale i bieżące opłaty za nowy miesiąc rozliczeniowy - choć jeszcze nie upłynął termin ich wymagalności. Wszystko na załączonych obrazkach.Reasumując: po co jasno informować o okresach obciążeniowych, lepiej skasować wcześniej z góry za wszystko, a wielu skorzysta z "ułatwień", bo przecież komu by się chciało ręcznie przeklejać dane do przelewu do formularza we własnym banku.

Nie każdy też odnajdzie w poczcie maila z kwotą opłat za dany miesiąc. Słowem, szukając w panelu płatności ("ile to było"?), dostaniemy jasną odpowiedź co do salda. Tylko, że saldo nie ma nic wspólnego z wymagalną kwotą płatności za dany miesiąc. Ale kto by się tam przejmował szczegółami, prawda?

Uważam, że jeżeli nawet taka praktyka formalnie nie stanowi naruszenie prawa (choć można by się głęboko zastanawiać nad przepisami o ochronie konsumentów), to na pewno trudno ją uznać za zgodną z elementarną etyką biznesu. A efekt skali działa - ciekawe ile milionów osób opłaca "z automatu" nie tylko wymagalne płatności, ale również i te, których termin upłynie dopiero za wiele dni.

Przypomina mi to trochę sztuczki z usługami sms premium i trickami z drobnym drukiem w stopkach stron lub regulaminach. Z tym, że ja nigdzie w panelu opłat nie znalazłem info o rzeczywiście wymagalnej kwocie opłat (może coś mi umknęło?).

Zatem jak nie chce się płacić "na zapas", trzeba niestety szukać w mailach. Tylko czy każdemu się chce? Czy każdy to zrobi? No i przede wszystkim: czy każdy jest świadom, ze podane w panelu opłat saldo a rzeczywiście wymagalna płatność za dany miesiąc z tytułu opłat dla Allegro to dwie różne rzeczy?

 

Rafał Cisek

TAGI: Allegro, handel elektroniczny

 

Wiadomości: Wysyłki z brytyjskiego Amazona za darmo do Polski!
Incydenty: Kontrole skarbówki sprzedawców z Allegro
Opinie: Płacę z Allegro - jeszcze tylko jeden overnight...
Prawo UE: Producenci będą mogli ograniczyć sprzedaż on-line
Wiadomości: Europoseł pyta o dyskryminację Polski w iTunes
Wiadomości: Pobieraczek.pl ukarany przez UOKiK
FELIETON: Sprzedaj swoich znajomych z Naszej Klasy
Wiadomości: Allegro.pl ukryje loginy kupujących
Opinie: Nieuczciwe linki sponsorowane w Google?
Wiadomości: Zarabianie w Internecie na granicy prawa

· WIĘCEJ -->

 

Rafał Cisek Rafał Cisek, radca prawny,
współpracownik Centrum Badań Problemów Prawnych
i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej (CBKE),
twórca serwisu prawa nowych technologii NoweMEDIA.org.pl,
ekspert w zakresie prawnych aspektów komunikacji elektronicznej.

Poprawiane: czwartek, 10 lutego 2011 11:41
Login to post comments

Kancelaria Prawna | Kancelaria Prawa Gospodarczego i E-commerce
PolskiProgram.pl