KA Facebook Fanbox 1.1
Nowe Media/News/Wiadomości/Symulowana rozprawa z e-protokołem we Wrocławiu
wtorek, 24 kwietnia 2012 07:50

Symulowana rozprawa z e-protokołem we Wrocławiu

Redaktor:  Rafał Cisek

Wczoraj w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu odbyła się rozprawa symulowana przy wykorzystaniu profesjonalego sprzętu do cyfrowej rejestracji posiedzeń sądowych. Nagrania poczynione takim sprzętem mają zastąpić już niebawem tradycyjne protokoły w sądach cywilnych. Zapraszam do obejrzenia nagrania z rozprawy.

 

 

Ostatnio informowałem, że od lipca w sądach cywilnych nagrania audio-wideo mają zastąpić papier. Pisałem też, że taki protokół elektroniczny będzie miał jednak pewne elementy pisemne. Oraz, że - co do zasady (od której istnieją wyjątki) - nie jest przewidziana urzędowa transkrypcja zapisanych nagrań do formy pisemnej (poprawki Senatu do ustawy w tym zakresie zostały ostatecznie odrzucone).

 

Zapewniałem też, że mimo, iż nagrania wideo z dwóch kamer staną się podstawową formą rejestracji przebiegu rozprawy, to jednak raczej nie znajdziemy potem z nich nagrań na YouTUBE. Teraz przewrotnie, z wykorzystaniem właśnie YouTUBE, przedstawiam relacje z rozprawy (jednak symulowanej - dlatego była możliwość udostępnienia video) przy wykorzystaniu profesjonalnego sprzętu do cyfrowej rejestracji posiedzeń sądowych. Taki sprzęt jest obecnie w Sądzie Okręgowym i Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu. Przeprowadzono już ponad 200 prawdziwych rozpraw. Wkrótce wszystkie rozprawy w sądach cywilnych w całej Polsce mają być rejestrowane w ten sposób.


W nagraniach starałem się pokazać przede wszystkim aspekty techniczne działania systemu. Dlatego jest dużo zbliżeń na ekran protokolanta, co ma na celu pokazanie, jak się robi adnotacje i elementy protokołu pisemnego, generowane równocześnie z rejestracją nagrania. Adnotacje, oprócz tego, że mogą stanowić element tzw. protokołu skróconego (element pisemny całego protokołu), stanowią równocześnie przewodnik po nagraniu, rodzaj indeksu - na zasadzie podobnej, jak rozdziały na płycie DVD. Dzięki temu można płynnie "skakać" do wybranych miejsc w nagraniu.

Rafał Cisek

(osadzanie tego video dozwolone wyłącznie z podaniem aktywnego linku do tego artykułu)

 

 

Chciałem w tym miejscu pogratulować Pani mgr Annie Zalesińskiej z Centrum Badań Problemów Prawnych i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej (CBKE) oraz Pani Sandrze Gali ze Studenckiego Koła Naukowego - Blok Prawa Komputerowego (SKN-BPK) oraz wszystkim uczestnikom symulacji za przygotowania wspaniałego pokazu (prezentacja świetna merytorycznie a równocześnie ze sporą dawką humoru, dzięki czemu nie było nudno na sali). Dziękuję również za umożliwienie sporządzenia przeze mnie nagrań - w ramach współpracy patronackiej.

 

 

Pozostałe materiały video na temat protokołu elektronicznego
w zasobach Serwisu Prawa Nowych Technologii
www.NoweMEDIA.org.pl:

 

 

Poprawiane: poniedziałek, 02 lipca 2012 14:06

1 Komentarz

  • Odnośnik do komentarzy bb wtorek, 24 kwietnia 2012 15:14 bb napisał/a

    wreszcie sady obudzily sie ze to jest XXI wiek ! dziekuje za trzymanie reki na pulsie.

Login to post comments

Kancelaria Prawna | Kancelaria Prawa Gospodarczego i E-commerce
PolskiProgram.pl