KA Facebook Fanbox 1.1
Nowe Media/News/Opinie/Akt oskarżenia przeciw piratowi po latach = ''sprawiedliwość''?
poniedziałek, 19 lipca 2010 06:29

Akt oskarżenia przeciw piratowi po latach = ''sprawiedliwość''?

Redaktor:  Rafał Cisek
Ostatnio na Blipie, mój ulubiony Sztab Antypiracki znów życzliwie poinformował mnie (zapewne ku przestrodze) o kłopotach kolejnego pirata. Z tym, że informacja o wniesionym po kilku latach śledztwa akcie oskarżenia budzi zażenowanie. Ile lat można trzymać człowieka w niepewności?
reklama________________________________________________________________
Nie płać za TV!
W pakiecie usług DIALOG telewizja cyfrowa za 0zł. Sprawdź!


Załóż e-konto w Lukas Bank!
http://www.konta.lukasbank.pl/


0 zł za prowadzenie konta, sprawdź!
http://www.konta.lukasbank.pl/


www.noweprogramy.com
Ściągaj za darmo programy!
_______________________________________________________________________

Anglicy mówią: sprawiedliwość opóźniona to zaprzeczenie sprawiedliwości (Justice delayed is justice denied). Zgadzam się z tym. Dlatego w tytule artykułu dałem cudzysłów. Resztę wyjaśnia poniższy cytat z krótkiej informacji prasowej, którą podsunął mi na Blipie Sztab Antypiracki.

Po trwającym kilka lat śledztwie do Sądu Okręgowego w Kaliszu trafił akt oskarżenia przeciwko 29-letniemu mieszkańcowi Ostrzeszowa, podejrzanemu o rozpowszechnianie nielegalnego oprogramowania komputerowego.

Mężczyzna w latach 2003-2006 bez zgody osób uprawnionych pozyskał programy o łącznej wartości 197.900 zł. Oferty ich sprzedaży zamieszczał w regionalnym czasopiśmie. Uzyskał z tego tytułu kwotę 141.100 zł. Przed sądem stanie też matka 29-latka, któ-ra pomagała mu w procederze.

Z uwagi na rozmiary sprawy część materiałów wyłączono ze śledztwa. Na ich podstawie w latach 2007-2010 ostrowska prokuratura oskarżyła 125 osób za nabycie nielegalnie skopiowanych programów.

Źródło: Głos Wielkopolski
Tak koszmarne opóźnienia to standard. Przykładem może być ciągnąca się latami sprawa Napisy.org czy - z nowszych - sprawa przeciwko właścicielom Odsiebie.com (minęło dobre pół roku a w sprawie nic się nie dzieje, nie wiadomo czy i kiedy zostanie wniesiony akt oskarżenia). Podejrzani są więc trzymani latami w stanie niepewności. Urąga to wszelkim standardom ochrony praw człowieka. Między innymi prawu do rozstrzygnięcia sprawy przed sądem w rozsądnym czasie.

Na szczęście można z tym walczyć. Od jakiegoś czasu można np. wnieść w Polsce skargę na przewlekłość postępowania. I nie ma dla niej znaczenia merytoryczny wynik procesu. Chodzi tylko o to, że nie można po prostu trzymać ludzi latami w stanie niepewności. Niestety, po latach udręki, nie każdy ma siłę walczyć jeszcze o swoje prawa. A szkoda, bo moim zdaniem warto (nie tylko dla zasady - odszkodowanie może sięgać 10 tysięcy złotych).

A na koniec dodam od siebie, że opisana newsowa rewelacja na blipie z linkiem do artykułu o postawieniu w stan oskarżenia pirata po kilku latach śledztwa, doskonale się wpisuje w antypiracki ferment Sztabu Antypirackiego.

Oczywiście nie popieram piractwa. Nie popieram też jednak metod z nim walki jakie promuje się w Polsce. Wciąż wierzę, że lepsze rezultaty niż represja i wieloletnie postępowania da edukacja oraz tanie i powszechne modele biznesowe dystrybucji oprogramowania i autorskich treści. A jeśli już starcie na płaszczyźnie prawnej, to jestem zwolennikiem większego dążenia do ugód a w ostateczności korzystania z mechanizmów cywilnoprawnych ochrony praw autorskich a nie karnej represji - na koszt podatnika.

Rafał Cisek

TAGI: prawo autorskie, piractwo

  Opinie: Zbiorowy pozew przeciw Chomikuj?
  Incydenty: Reserved oskarżone o plagiat na koszulce
  Incydenty: Policyjna akcja przeciw użytkownikom odsiebie.com (akt.)
  Opinie: Map1 pozywa za mapy i krytykę swojej polityki biznesowej
  Orzecznictwo: RapidShare nie odpowiada za łamanie prawa przez użytkowników
  Opinie: Serwisy z linkami i hostingiem są legalne!
  FELIETON: Piractwo komputerowe się opłaca!
  Wiadomości: Czy grozi nam delegalizacja wyszukiwarek?
  Orzecznictwo: Twórca ma prawo zabronić sprzedaży pojedynczych utworów muzycznych w internecie
  FELIETON: Kto nie ściąga, ten dureń?

Login to post comments

Kancelaria Prawna | Kancelaria Prawa Gospodarczego i E-commerce
PolskiProgram.pl