KA Facebook Fanbox 1.1
Nowe Media/News/Wiadomości/Już nie wykręci(sz) numeru?
czwartek, 30 grudnia 2010 14:48

Już nie wykręci(sz) numeru?

Redaktor:  Rafał Cisek
Prokuratura okręgowa w Opolu, po ponad roku śledztwa, wniosła do sądu akt oskarżenia przeciwko właścicielowi serwisu, który pozwalał dzwonić tak, by u odbiorcy wyświetlał się dowolnie wybrany numer. Co więcej, fałszywy numer był też na billingu.
"WykręćNumer.pl to pierwszy w Polsce operator telefonii internetowej z możliwością prezentacji dowolnego numeru telefonu na telefonie abonenta, do którego wykonywane jest połączenie". Tak reklamował się ponad rok temu serwis. Chodziło ponoć o "dowcipne usługi telefoniczne".


Do śmiechu nie było jednak Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), która w skierowanym w zeszłym roku do Prokuratury Rejonowej w Nysie liście, ostrzega, że usługa WykrecNumer stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa, ponieważ „usługa daje nieograniczone możliwości popełniania nadużyć gospodarczych i obyczajowych”, w konsekwencji też „bilingi telefoniczne utracą znaczenie jako dowód w postępowaniu przygotowawczym i procesie sądowym”.

Pisałem o tym ponad rok temu w artykule pt. WykrecNumer.pl zagraża bezpieczeństwu Państwa Polskiego? Prokuratura Okręgowa w Opolu właśnie wniosła do sądu stosowny akt oskarżenia przeciwko właścicielowi serwisu. Oskarżonym jest 21-letni Grzegorz O., który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadził serwis WykrecNumer.pl.

Rzecznik prokuratury twierdzi, że chodziło o umożliwienie użytkownikom "podszywania się pod inne osoby". Zdaniem organów ścigania, działalność Grzegorza O. stwarzała zagrożenie dla realizacji przez organy i instytucje państwowe zadań z zakresu obronności, bezpieczeństwa państwa oraz ochrony porządku publicznego.

Jak się domyśla Piotr "Vagla" Waglowski w swoim serwisie, może chodzić o zarzuty z art. 287, 269 §1-2 lub 269a kodeksu karnego ("oszustwo komputerowe", "dywersja informatyczna", zakłócenie pracy systemu, informatycznego lub sieci teleinformatycznej).

Jak podają agencje, oskarżony przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów, złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Zaproponował cztery lata więzienia z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na sześć lat, grzywnę w wysokości ponad 10 tys. zł, dozór kuratora w okresie próby, oraz zobowiązał się do naprawienia szkody.

Według prokuratury, strona internetowa mogła być potencjalnie wykorzystana do działań przestępczych - anonimowych oszustw, gróźb karalnych, wymuszeń rozbójniczych i innych działań terrorystycznych. Mogła też doprowadzić do podważenia wartości dowodowej przypisywanej bilingom telefonicznym, a także uniemożliwić w wielu przypadkach kontrolę operacyjną.

Co ciekawe jednak, organy ścigania same przyznają, że w polskim prawie brak jest wyraźnych ustawowych przepisów, które jednoznacznie i bezpośrednio przewidywałyby wymóg zachowania autentycznej (zgodnej z rzeczywistością) informacji o numerze użytkownika inicjującego połączenie. W USA w tym roku przyjęto właśnie odpowiednie prawo zakazujące stosowania tzw. caller ID spoofing (The Bill Truth in Caller ID Act of 2010).

Rafał CisekRafał Cisek Rafał Cisek, radca prawny,
współpracownik Centrum Badań Problemów Prawnych
i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej (CBKE),
twórca serwisu prawa nowych technologii NoweMEDIA.org.pl,
ekspert w zakresie prawnych aspektów komunikacji elektronicznej.

Poprawiane: niedziela, 09 stycznia 2011 01:32
Login to post comments

Kancelaria Prawna | Kancelaria Prawa Gospodarczego i E-commerce
PolskiProgram.pl