KA Facebook Fanbox 1.1
Nowe Media/News/Opinie/Nie daj się nabrać na pustego sms-a
czwartek, 20 stycznia 2011 09:23

Nie daj się nabrać na pustego sms-a

Redaktor:  Rafał Cisek

UOKiK nałożył ostatnio karę w wysokości 499 tys. zł na organizatora loterii Pusty SMS. Karę zapłaci też firma Pronatan - właściciel strony datasmierci.pl. Myślę jednak, że niewiele to zmieni a pomóc może jedynie edukowanie społeczeństwa. Może wtedy mniej ludzi da się naciągnąć. Zwłaszcza, że cenę sms-a bardzo łatwo ustalić i to po samym numerze!

 

 

 

Niestety naciąganie na usługi premium jest plagą od dłuższego czasu (zob. też: Zarabianie w Internecie na granicy prawa). Kiedyś były dialery i automatyczne wybierane przez nie połączenia na osławione numery 0-700, teraz są sms-y premium (przeczytaj: Kiedyś były dialery, teraz jest naciąganie na sms-y?). Teraz technika przerodziła się w socjotechnikę i sami robimy sobie krzywdę, wierząc w chwytliwe slogany. Bo nagroda już czeka, a pusty sms jest "darmowy". Tyle, że tylko pierwszy a za kolejne musimy już bardzo słono płacić, do czego jesteśmy podstępnie zachęcani, że jeszcze tylko jedno potwierdzenie, jeszcze tylko dokupienie kolejnej "szansy", żeby zwiększyć (nota bene nieistniejącą) pulę. Tyle się trąbi już o tym ostatnio w mediach (wreszcie!), ale wciąż naiwnych jest wielu. Ale z drugiej strony nie ma co się dziwić, skoro za "uczciwość" konkursów ręczą na przykład gwiazdy publicznej jedynki czy dwójki. To moim zdaniem bardzo nie fair w stosunku do widzów.

 

Ostatnio pojawiło się światełko w tunelu, bo niby stosowne organy wzięły się wreszcie za sms-owych naciągaczy. W szczególności, zdaniem UOKiK, niezgodne z prawem jest wywoływanie wrażenia, że konsument bezwarunkowo wygra nagrodę np. po wysłaniu SMS-a, wykonaniu telefonu, wysłaniu listu, gdy w rzeczywistości odbywa się to na innych niekorzystnych zasadach. Dlatego Prezes Urzędu stwierdziła, że Internetq Poland (organizator loterii Pusty SMS) stosował zakazaną tzw. agresywną praktykę rynkową i nałożyła na przedsiębiorcę karę w wysokości 499 650 zł. Decyzja jednak nie jest ostateczna - spółka może się odwołać do sądu.

 

I co z tego więc, że UOKiK nałożył karę, skoro decyzja nie ma natychmiastowej wykonalności, a całą armia najlepszych i najdroższych prawników, za których zapłacili już zapewne z nawiązką niefortunni gracze sms-owych loterii właśnie pracuje nad odwołaniem od decyzji (lub być może już je złożono). Tak, jak Pobieraczek pobiera dalej w najlepsze, mimo, że UOKiK stwierdził, że jego dotychczasowe działania naruszały zbiorowy interes konsumentów. Z kolei Tanie linie lotnicze wciąż "lecą sobie" z pasażerami w drogie "audiotele".

 

Wracając do pustych i/lub "darmowych" sms-ów, tak naprawdę łatwo możemy sprawdzić ile zapłacimy za korespondencję z "Prezesem loterii", który już "przyznał nam nagrodę". Wystarczy tylko popatrzeć na numer na jaki mamy wysłać sms lub na numer, na który odsyłamy kolejnego sms-a (uwaga - te numery mogą się różnić: na przykład najpierw wysyłamy pustego, darmowego sms-a na numer podany np. w telewizyjnej reklamie, a potem możemy dostać sms-a zachęcającego do odpowiedzi już na inny numer - tym razem słono płatny). O tym, jak poznać cenę sms-a premium na podstawie samego numeru, można się dowiedzieć z odpowiedniego działu FAQ serwisu NoweMEDIA.org.pl. Tam też można znaleźć instrukcje jak się wypisać z loterii sms w poszczególnych sieciach.

4 komentarze

 • Odnośnik do komentarzy panidana środa, 26 stycznia 2011 11:27 panidana napisał/a

  Jak na kazdy temat zdania są podzielone...jednak uwazam, ze zamiast sie spierac trzeba podejsc do tego z glową i pomyslec ze skoro regulamin loterii pusty sms jest zatwierdzony przez izbe celna (jak napisane jest na stronie loterii) to oznacza ze jest zgodna z prawem.

 • Odnośnik do komentarzy borek środa, 26 stycznia 2011 02:29 borek napisał/a

  ten pusty sms (tak mi sie wydaje) zrobil ostatnio akcje taka ze stara sie doinformowac graczy (chyba powstala specjalna infolinia) i wyjasnic im gdyby czegos nie rozumieli w regulaminie. Fajne posuniecie

 • Odnośnik do komentarzy basia borzecka czwartek, 20 stycznia 2011 14:46 basia borzecka napisał/a

  dziekuje za informatywne analizy i wychwytywanie oszustw szerzacych sie w zawrotnym tempie. Wspanialy serwis nauki samoochrony, bo tylko to naprawde jest skuteczna taktyka na pokonywania pazernych metod naciagania naiwnych klientow i marzycieli o mannie z nieba. W Stanach jest powiedzenie: "if it sounds too good to be true, it is not true".
  Artykuly na
  http://www.nowemedia.org.pl
  sa kopalnia sygnalow ostrzegawczych przed wpadaniem w pulapki takie jak obietnice wygranych na loteriach i darmowe SMS-y.
  Dziekuje jeszcze raz za wspaniale informacje.

 • Odnośnik do komentarzy Janek czwartek, 20 stycznia 2011 12:40 Janek napisał/a

  Przepraszam bardzo ale ja tutaj jakoś nie widzę naciągania. Przecież nikt nie zmusza ludzi że mają wysyłac te smsy to ich dobrowolna decyzja więc nie wiem czemu robi się z tego szum. Ja sam wysłałem kilka wiadomości na ten pusty sms i nie mam do nikogo pretensji więc doradzam po prostu rozsądek.

Login to post comments

Kancelaria Prawna | Kancelaria Prawa Gospodarczego i E-commerce
PolskiProgram.pl