KA Facebook Fanbox 1.1
Nowe Media/News/kbiz.pl - kpiny z biznesu w Polsce?
czwartek, 06 czerwca 2013 08:26

kbiz.pl - kpiny z biznesu w Polsce?

Redaktor:  Rafał Cisek

Właściciel strony kbiz .pl zaczął wystawiać faktury. Model stary - najpierw darmowo, potem płać. Pytanie, który z wielu regulaminów obowiązuje i czy mozna sobie je tak arbitralnie zmmieniać. Dochodzi wymagana forma pisemna wypowiedzenia odnośnie rzekomej umowy zawartej elektronicznie. Problem, ze w relacjach B2B (między przedsiębiorcami) mozna o wiele wiecej, niz gdyby serwis byl przeznaczony dla konsumenta.

 

Model działania firmy z Wrocławia (tu warto zaznaczyć, że podawany wrocławski adres Plac Solny 14 lok. 3 to adres dość popularnej firmy oferującej wirtualne biura pod prestiżowym adresem w centrum Wrocławia) jest opisany m. in. na forumprawne.org. Problem w tym, że najpierw rejestracja miała być darmowa, a teraz nagle stała się płatna.

 

Oto bowiem ostatnio administrator rozesłał maile do firm z katalogu, że zmienia się regulamin:

Cytat:

informujemy, że z dniem 7 maja 2013 roku zmianie ulega regulamin serwisu internetowego kbiz.pl. Nowy regulamin przesyłamy w załączeniu.

Proszę zapoznać się z treścią nowego regulaminu i w przypadku braku akceptacji nowych warunków określonych we wskazanym dokumencie prosimy o złożenie pisemnego oświadczenia w terminie do 21 maja 2013r. Złożenie oświadczenia we wskazanym terminie będzie równoznaczne z zaprzestaniem realizacji świadczenia, a w konsekwencji usunięciem Państwa konta z serwisu internetowego kbiz.pl

Pisemne oświadczenie należy wysłać listem poleconym na adres:

kbiz.pl
Plac Solny 14 lok. 3
50-062 Wrocław

Z poważaniem
Zespół portalu kbiz.pl

 

A obecnie użytkownicy, którzy nie złożyli stosownego oświadcznia w formie pisemnej zaczęli własnie dostawać następujące maile. Dzisiaj dostałem dwa forwardy takich maili od zaniepokojonych znajomych, którzy są zdziwieni wystawioną fakturą na - jak twierdzą - nigdy nie zamawianą (płatną) usługę:

 

Dzień dobry,

Informuje, że wystawiłem fakturę dotyczącą płatności za usługę reklamową Państwa firmy w serwisie internetowym kbiz.pl.

Faktura ta jest dostępna w wersji elektronicznej (PDF) jako załącznik do niniejszej wiadomości e-mail, można ją pobrać także z adresu http://www.kbiz.pl/faktura/...

Z poważaniem
Krzysztof Habiak
tel. 502 657 692

-----
kbiz.pl
Plac Solny 14 lok. 3
50-062 Wrocław
NIP: 8871646637

 

Gdyby serwis był przeznaczony dla konsumentów, z pewnością arbitralna zmiana regulaminu byłaby naruszeniem praw konsumenta. Podbnie wymaganie złożenia pisemnego oświadczenia w przypadku wypowiadania umowy zawartej drogą elektroniczną. Aktualny regulemin wprost wskazuje, że usługobiorcami są przedsiębiorcy i "nie-konsumenci".

 

Niemniej taki model biznesowy budzi i tak wątpliwości zaróno etyczne jak i prawne.

 

Przede wszystkim należy się zastanowić, czy w ogóle doszło do skutecznego zawarcia umowy poprzez wypełninienie formularza rejestracyjnego. Zwłaszcza, że pod formularzem jest tylko zalinkowany regulamin i nie jest on bezpośrednio przedstawiany w procesie zawierania umowy. Kolejną sprawa jest to, że po wprowadzeniu opłat nagle usługodawca "lojalnie"  informuje o zmianach w regulaminie, etc. Tymczasem wcześniej wielokrotnie zmieniał ten regulamin - przypuszczalnie bez wiedzy użytkowników. Świadczą o tym wpisy archiwalne w http://web.archive.org/, poniżej zrzut ekranu ile razy był zmieniany regulamin.

kbiz.pl regulamin faktura

A zatem powstają pytania:

 1. czy w ogóle doszło do zawarcia umowy o świadczenie usług elektronicznych
 2. czy użytkownik został związany skutecznie regulaminem, skoro nie został mu przedstawiony podczas rejestracj?
 3. którym regulaminem, w jakiej wersji i dacie obowiązywania został ostatecznie związany użytkownik (jeśli w ogóle)?

 

Wiele wskazówek do odpowiedzi może dać orzecznictwo, do którego jakiś czas temu doprowadziłem w podobnych sprawach. Dlatego warto zapoznać się z moim artykułem pt. Wypełnienie formularza na WWW nie jest chwilą zawarcia umowy on-line.

 

Przytoczę główne tezy wynikające z powołanego orzecznictwa w dość podobnej sprawie:

TEZY:

 1. Dowodu na okoliczność zapoznania się z regulaminem on-line nie może stanowić wydruk formularza rejestracyjnego, na którym brak jest „kwadratu", bądź też „odfajkowanego" pola, w którym osoba dokonująca rejestracji rzekomo zaznaczyła fakt zapoznania się z regulaminem korzystania z portalu.
 2. Wypełnienie formularza rejestracyjnego zamieszczonego na portalu internetowym stanowi wyłącznie potwierdzenie otrzymania przez osobę dokonującą rejestracji oferty złożonej w postaci elektronicznej (nie jest równoznaczne z przyjęciem oferty).
 3. Od chwili wypełnienia formularza rejestracyjnego, zgodnie z przepisem art. 661 § 1 k.c, oferent jest związany ofertą przedstawioną on-line, ale przez sam fakt dokonania rejestracji na portalu nie dochodzi jeszcze do zawarcia umowy między stronami.
 4. Dla wywołania takiego skutku koniecznym jest bowiem nadto złożenie przez rejestrującego się oświadczenia woli o przyjęciu oferty. Oświadczenie takie może zostać złożone poprzez kliknięcie na stosowny link aktywacyjny.
 5. Okoliczności, w których drogą elektroniczną złożone zostaje oświadczenie woli - takie jak e-maile, zapraszające do rejestracji na portalu - mogą mieć istotny wpływ na wynik jego tłumaczenia.

(zobacz: wyrok Sądu Okręgowego w Legnicy wraz z uzasasdnieniem)

 

Problem jest też w tym, że w niektórych archwilanych wersjach regulaminu (np. modyfikacja z dnia 25 marca 2012 r., potem wciąż po modyfikacji z dnia 11 kwietnia 2012 r.) jako administrator właściciel serwisu wpisana jest angielska spółka CH INTERNET BUSINESS SOLUTIONS LTD., z siedzibą 590 Kingston Road, London, SW20 8DN, United Kingdom (Company No. 7933227). W wersjach z innych dat (wcześniejszych i późniejszych) wymieniany jest natomiast International Media Group Krzysztof Habiak Polska. Natomiast na fakturach jako sprzedawca wpisany jest "kbiz.pl Krzysztof HabiakPlac Solny 14 lokal 3, 50-062 Wrocław, NIP: 8871646637".

 

Zatem powstaje pytanie z kim ewentualnie zawarliśmy umowę? Co w sytuacji, gdy ktoś zarejestrował sie np. 25 marca 2012 r. i "zawarł umowę" z CH INTERNET BUSINESS SOLUTIONS LTD., z siedzibą 590 Kingston Road, London a potem dostał fakturę od Pana Habiaka? Warto podkreślić, iż sama faktura nie jest umową a jedynie dokumentem fiskalnym. Podstawą faktury musi być jakiś stosunke prawny (np. wynikający z zawartej umowy) i wynikające z niego roszczenie o zapłatę.

 

Analogiczna sytuacja była w serii spraw opisanych tutaj. Firma prowadząca stroję podobną do kbiz złożyła serię pozwów i przegrała (ale tylko w przypadkach, gdzie pozwani aktywnie postanowili się bronić, co oczywiście wiązało się z czasem, kosztami i nerwami). Wiem, że wielu wezwanych do zapłaty wolało dla "świętego spokoju" zapłacić. Wielu też, już po otrzymaniu nakazu zapłaty, nie wniosło sprzeciwu i też, "dla świętego spokoju" zapłaciło. Zwłaszcza w sytuacji, gdy kwota stosunkowo niewielka, a pozwy były w sądzie właściwym dla usługodawcy ze względu na wybór "sądu wykonania umowy" (a więc, będąc pozwanym, trzeba było jeździć np. na drugi koniec Polski). Nawet ci co  wygrali w Legnicy ponieśli dużo większe koszty (choćby samych dojazdów), niż była wartośc przedmiotu sporu. Dlatego też taki proceder oparty jest na stosunkowo niewielkich kwotach i efekcie skali.

 

Szkoda, że wciąż wielu "e-przedsiębiorców" mówiąc delikatnie wciąż próbuje sobie zakpić z polskich przedsiębiorców. Szkoda, że wyplenienie patalogii, takich jak Pobieraczek, mimo nagłośnienia spraw, mimo decyzji i kar od UOKiK, mimo orzeczeń sądowych trwa latami (przeczytaj: UOKiK nałożył karę a Pobieraczek wciąż pobiera). A nowe podejrzane przedsięwzięcia rosną jak grzyby po deszczu. Pozostaje przede wszystkim prewencja, czyli szerzenie świadomości i nakłanianie ludzi do czytania regulaminów i przede wszystkim nie rejestrowania się na podejrzanych stronach, które pojawiły się znikąd i nie posiadających określonej renomy.

 

Warto też przypomniec o innym "modelu biznesowym", na który przedsiębiorcy też powinni uważać. Chodzi o "telemarketing" i oferty składane telefonicznie. Jakiś czas temu dzwonił do mnie znajomy, że dostał fakturę na 1.500 zł za reklamę w Internecie. Okazało się, że na adres działalności zadzwonił sprzedawca. Coś zaproponował. Starsza mama przediębiorcy pokiwała głową, powiedziała, że się zastanowi, przekaże synowi, pomyśli. No i zawarła umowę ;) Nie wiadomo na co i gdzie. Ponoć były świecone jakieś bannery, czy wizytówki. Za 1500 zł.

 

KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO

 

Poprawiane: piątek, 20 czerwca 2014 21:29

76 komentarze

 • Odnośnik do komentarzy Marcin czwartek, 31 października 2013 13:26 Marcin napisał/a

  NA 100 nie zapłacę
  dziś dostałem znowu imeil od niego wklejam go --
  ----------------------------
  Szanowni Państwo,

  Informujemy, że wierzytelność powstała w związku z nieopłaconą fakturą nr K/608197/5/2013 z dnia 2013-06-05 wobec firmy kbiz.pl Krzysztof Habiak, pomimo jej upublicznienia w internetowej giełdzie długów ( http://nierzetelne-firmy.net/1,9A,firma-handlowo-usugowa-ewelina-marcin-markowski ), nie została do dnia dzisiejszego skutecznie zbyta.

  W związku z powyższym wzywamy Państwa do natychmiastowej dobrowolnej zapłaty długu w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od otrzymania niniejszego wezwania.

  W sytuacji braku wpłaty wyżej wymienionej należności, informacja o Państwa zadłużeniu będzie dodatkowo ujawniona poprzez realizacje następujących czynności:
  1) publikacja w ogólnopolskich oraz lokalnych giełdach długów
  2) upublicznienie w krajowych rejestrach długów

  Jednocześnie informujemy, że dłużnicy notowani w krajowych rejestrach długów, zgodnie z art. 24 ust. 2 Ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz.U. Nr 81, poz. 530), mają utrudniony dostęp do usług finansowych (kredytów, leasingu, sprzedaży ratalnej), usług telekomunikacyjnych i multimedialnych (możliwość kupna telefonu w abonamencie, zawarcia umowy na szerokopasmowy dostęp do Internetu, telewizję kablową i satelitarną), wynajmu nieruchomości (np.: mieszkania, biura, magazynu, placu) i wielu innych.

  Z wyrazami szacunku
  Zespół firmy windykacyjno-prawnej CSG
  -----------------------------

 • Odnośnik do komentarzy AnnaBe czwartek, 31 października 2013 10:21 AnnaBe napisał/a

  Poszkodowani i naciągani! Dopisujmy kbiz.pl na stronach o oszustach, nieuczciwych firmach. W ten sposób zginie od własnej broni

 • Odnośnik do komentarzy Krzysztof środa, 30 października 2013 17:12 Krzysztof napisał/a

  Czy ktoś z Wrocławia był w jego biuże ? Listonosz nigdy nie może tam nikogo zastać. Wirtualn na 100%. Piszcie doniesienia do prokuatury i na Policję !!!

 • Odnośnik do komentarzy jola sobota, 12 października 2013 07:40 jola napisał/a

  Z moich obserwacji Habiak jest marionetką w rękach prawników. Za pomocą kancelarii (konsultacji) prawnych pisze różne pozwy. (Prawnicy wystawili marionetkę gdyż sami osobiście mają zbyt wiele do stracenia) Więc trzeba być uważnym aby w porę zareagować na możliwy pozew. Ciekawa jestem ile działki z wyłudzonych pieniędzy wpada prawnikom. Możliwe że mylę się ale warto to rozważyć.

 • Odnośnik do komentarzy Rafał Cisek sobota, 07 września 2013 10:05 Rafał Cisek napisał/a

  Są środki na odmowę przyjęcia zawiadomienia o podejrzeniu przestępstwa, jak i na odmowę wszczęcia postępowania. Należy złożyć zażalenie. Wiem, też że prokuratura we Wrocławiu wszczęła już postępowania, nawet ktoś w komentarzach podawał konkretne sygnatury. To nie jest jednak tak, że wszystko się zrobi samo. Trzeba się wykazać pewną minimalną aktywnością i determinacją. Zwłaszcza w tym kraju. Ale można - przeczytajcie: http://www.nowemedia.org.pl/joomla/index.php/wiadomosci/item/841-kbizpl-kpiny-z-biznesu-w-polsce?#comment988

 • Odnośnik do komentarzy podsumowanie wtorek, 03 września 2013 18:15 podsumowanie napisał/a

  Problem jest w tym ze od ponad roku nawet o centymetr nie zbliżyliście sie do załatwienia tej sprawy ,prawnicy, policja,prokuratorzy, fora i co żeście osiągnęli ? ,nie odpisywac nie reagować, nie wysyłać żadnych rezygnacji z niczego, poczekac do prawdziwej sprawy w prawdziwym sądzie do której nigdy by nie doszło a gośc zrezygnowal by ze sciągania tej pseudopłatności. Żaden prawnik wam tego nie powiedział bo was golą tak samo jak ten gość :)
  Zadam wam jedno pytanie ilu z was ten gośc podał do sądu, prawdziwego nie tej szopki esądu??Ilu z was ma wyrok sądu do zapłaty? :D

  Ludzie wam tyle rad już dali co zrobić jak i gdzie i co z tego wyszło, olaliście to i tych ludzi i dalej lamentujecie . Tak więc ja zdania też nie zmieniam , głupoty nie będe popierać.

 • Odnośnik do komentarzy JArek czwartek, 29 sierpnia 2013 14:03 JArek napisał/a

  Prokuratura w W-wie nie chce się tym zająć, policja zresztą też nie; doradzają żeby wytoczyć sprawę w sądzie, taka jest postawa naszej policji, przez taką postawę chronią oszustów, a płacimy im z naszych podatków, mam nawet pismo odmowne z prokuratury w tej sprawie.
  UOKiK też tą sprawą się nie zajmie ponieważ rozpatruje tylko oszukanych konsumentów, nie firmy.

  W UK jest instytucja, która mogłaby się nim zająć, ale jak się okazuje p.Habiak nie działa na terenie UK, także też nie widzą w tym oszustwa, czy my jesteśmy członkiem UE czy też nie. Także nie ma co liczyć na jakąś pomoc w Polsce bez pozwu w sądzie.

 • Odnośnik do komentarzy KO środa, 28 sierpnia 2013 09:40 KO napisał/a

  Dotychczasowe FILMOWE „osiągnięcia” pana Krzysztofa Habiaka. Polecamy w szczególności ostatni film. Zachowanie poniżej krytyki.
  1. TVP INFO KATOWICE – emisja dnia 21.08.2012r. http://youtu.be/XzM9Br1_t58
  2. TTV „Blisko ludzi” – emisja dnia 8.08.2013r. http://ttv.pl/archiwum/95045,za-te-darmowa-oferte-trzeba-zaplacic,1923.html
  3. TTV „Blisko ludzi” – emisja dnia 14.08.2013r. http://ttv.pl/archiwum/95561,internetowemu-oszustowi-puszczaja-nerwy,0.html

 • Odnośnik do komentarzy Katalogowe-oszustwa czwartek, 08 sierpnia 2013 07:45 Katalogowe-oszustwa napisał/a

  Ostatnie nowe informacje w temacie  Pana Krzysztofa Habiaka. Firmy zgłaszające próbę wyłudzenia w najbliższych jednostkach Policji, Prokuraturze czy Wydziale przestępczości Gospodarczej mogą poinformować o sprawie - Syg. akt 3DS 2639/12  jest to wznowienie sprawy 1Ds 2639/12. Sprawą zajmuje się Prokuratura Rejonowa Wrocław Psie-Pole. Wydział Przestępczości Gospodarczej we Wrocławiu prowadzi sprawę - Syg. akt RSD 136 13/13 . Czytamy na różnych forach o jednostkach Policji , które nie chcą przyjmować zgłoszeń twierdząc , że nie doszło do popełnienia przestępstwa. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji poproście o kontakt na miejscu z wydziałem Przestępczości Gospodarczej we Wrocławiu tel.713402561 - tam niech spisujący Policjant poda numer sprawy - syg. akt RSD 136 13/13 , poprosi osobę prowadzącą i zasięgnie informacji w tym temacie. Dowie się czy doszło do popełnienia przestępstwa czy nie   Każda pokrzywdzona firma, która zgłosi się na Policji to nowy wątek w sprawie Pana Krzysztofa Habiaka. Nie czekajcie na rozwój sytuacji tylko zgłaszajcie swoje problemy z w/w osobą. Pozdrawiamy. 

 • Odnośnik do komentarzy rnSystem niedziela, 04 sierpnia 2013 12:14 rnSystem napisał/a

  Pragę Was poinformować, iż pan Krzysztof Oszust Habiak zawiesił działalność gospodarczą dnia 29 miesiąca lipca 2013 roku. Przewidywany okres zawieszenia 01-06-2014.
  Monity wysyła cały czas a ode mnie dostaje tę samą odpowiedź aby mnie w Doopę pocałował.
  Czołem
  Rafał z Bydgoszczy

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 następna > ostatnia >>
Login to post comments

Kancelaria Prawna | Kancelaria Prawa Gospodarczego i E-commerce
PolskiProgram.pl