Computerworld donosi, że Ministerstwo Finansów planuje podniesienie stawki VAT na usługi internetowe z 7% do 22%! Sprzeciwia się temu Ministerstwo Infrastruktury, które uważa, iż takie plany godzą w rozwój społeczeństwa informacyjnego w Polsce.

Janusz Piechociński, przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury – podczas posiedzenia której ujawniono plany resortu finansów – uważa, że nie ma gorszej wiadomości dla internautów w Polsce. Takie plany dziwią również w świetle rozpoczęcia w Sejmie debaty nad Ustawą o informatyzacji działalności niektórych podmiotów realizujących zadania publiczne. Zakłada ona bowiem dostęp do usług administracji państwowej właśnie przez Internet.

Przedstawiciele Ministerstwa Finansów tłumaczą swoją decyzję wymogami Komisji Europejskiej dotyczącymi ujednolicania stawek podatku od towarów i usług. Tymczasem w Unii Europejskiej stosowane są wyjątki od podstawowej stawki podatku VAT. W Polsce należy ona do najwyższych (22%). Natomiast w Niemczech jest to 15%, a obniżona stawka wynosi jedynie 5%.

Przed problemem ujednolicenia stawek VAT stoją również inne kraje kandydujące. Przykładowo w Czechach stawka na usługi internetowe wynosi 5%, a podstawowa to 18%.

[źródło: PAP]

Komentarze