Polska policja postanowiła wziąć się za walkę z osobami, korzystającymi z nielegalnego oprogramowania, czytamy w portalu Onet.pl, który powołuje się na dzisiejsze wydanie dziennika Fakt. W planach są między innymi niezapowiedziane przeszukania w mieszkaniach prywatnych. Komenda Główna Policji szykuje działania operacyjne, w których powodem rewizji może być choćby telefon od „życzliwego” sąsiada, informujący, że w danym mieszkaniu ktoś korzysta z pirackich programów.

Według wyjaśnień Marcina Szyndlera z KGP, w szczególnych sytuacjach do przeprowadzenia przeszukania w prywatnym mieszkaniu wystarczy okazanie legitymacji policyjnej, bez nakazu sądowego. W przypadku znalezienia w przeszukanym mieszkaniu nieautoryzowanego software’u, sprawa trafi do sądu.

Konsekwencje, jakie mogą spotkać posiadacza programów, to utrata komputera i i kara do trzykrotnej wartości legalnych programów. Jeżeli oprogramowanie służyło przy tym prowadzeniu działalności zarobkowej, jego posiadacz może też trafić do więzienia.

[Źródło: DI-WebExpress, Onet ]


KONTEKSTY:

[+FORUM]

Komentarze