Od dziś, tj. 4 sierpnia 2010 r., wchodzi w życie rozporządzenie, które zwalnia charytatywne SMS-y i połączenia telefoniczne z podatku VAT. W ten sposób rząd realizuje postulaty organizacji pozarządowych, które od dawna walczyły o likwidację VAT od takiej formy darowizny. Niestety zwolnienie nie dotyczy telefonów na kartę.

W lutym bieżącego roku premier Donald Tusk obiecał zwolnienie charytatywnych SMS-ów z podatku od towarów i usług (VAT). Było to podczas spotkania z przedstawicielami organizacji pożytku publicznego (OPP). Szef rządu poinformował wówczas, że projekt rozporządzenia podlegać będzie konsultacjom społecznym.

Dziś wchodzi w życie stosowne rozporządzenie ministra finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z 2 czerwca 2010 roku (Dz.U. nr 96, poz. 623).

Warunkiem zwolnienia SMS-ów i połączeń telefonicznych z podatku VAT jest m.in. prowadzenie akcji charytatywnej w ramach tzw. zbiórki publicznej i podpisanie umowy pomiędzy operatorem telekomunikacyjnym a organizacją pożytku publicznego prowadzącą akcję.

Otrzymaną z charytatywnego SMS-a kwotę, operator musi przekazać na rzecz OPP w ciągu 45 dni od zakończenia okresu rozliczeniowego, w którym powstał obowiązek podatkowy. Spełnienie warunków określonych w rozporządzeniu oznacza, że operator będzie uprawniony do otrzymania zwrotu kwoty podatku naliczonego od charytatywnych usług premium.

Zwolnienie z VAT niestety nie dotyczy SMS-ów i połączeń realizowanych z telefonów na kartę, czyli tzw. pre-paidów. Uzasadniano to „uwarunkowaniami technicznymi”.

Rafał Cisek

TAGI: handel elektroniczny, fiskus, telekomunikacja

  Incydenty: ”Granie nie Halo” w sieci Orange
  Orzecznictwo: Operator już nie wyłączy komórki za długi?
  Legislacja: Faktury będzie można wysyłać zwykłym mailem…
  Opinie: Czy Fiskus powinien rozliczać serwisy z darmowych tekstów?
  Legislacja: (e)PUAPka e-administracji
  Wiadomości: Dopisz się do spisu wyborców przez internet
  Orzecznictwo: Faktury można wysyłać mailem (wyrok NSA)
  Orzecznictwo: Udzielanie pożyczek w internecie podlega opodatkowaniu

· WIĘCEJ –>  
Komentarze