Programy pozwalające na tworzenie kopii zapasowych płyt DVD nie budzą entuzjazmu wśród przedstawicieli przemysłu rozrywkowego, którzy upatrują w nich potencjalne „narzędzie pracy” piratów. Wskazują przy tym na przepisy amerykańskiego prawa autorskiego, które uznają za nielegalne usuwanie zabezpieczeń technicznych chroniących przed kopiowaniem nośników DVD.
Powołując się właśnie na te przepisy w ubiegłym roku największe studia filmowe wytoczyły powództwo przeciwko firmie 321 Studios, domagając się zaprzestania dystrybucji programu DVD XCopy, użytecznego przy kopiowaniu płyt DVD.
Jeszcze przed rozpoczęciem procesu 321 Studios wystąpiło do sądu z pytaniem, czy oferowane przez nią produkty naruszają prawo. Sprawa toczy się nadal, a jej rozstrzygnięcie może zaważyć na przyszłości aplikacji.
Jednakże już na początku procesu sędzia zastrzegł, że przekonują go dotychczasowe orzeczenia w tej kwestii. Chociaż nie dotyczą one bezpośrednio programów kopiujących płyty DVD, uznają za nielegalne udostępnianie w Internecie technologii lub informacji pozwalających na usuwanie zabezpieczeń technicznych nośników audiowizualnych.
Producenci aplikacji umożliwiających back-up płyt DVD odpierają zarzuty, podkreślając że ich celem nie jest propagowanie piractwa. Oprogramowanie ma służyć sporządzaniu kopii zapasowej zawartości płyty, na wypadek uszkodzenia oryginału.
Technologia DVD jest jeszcze dosyć droga a skopiowanie płyty na własny użytek pozwala chronić poczynione inwestycje. Niedługo zapowiada się więc kolejne interesujące rozstrzygnięcie.