Kupowanie przyjaciół i osób śledzących profil stoi w sprzeczności z regulaminem Facebooka. Dlatego też serwis grozi pozwem firmie, która nimi handluje.
Na serwisach społecznościowych da się zarabiać, co jednak próbują udowodnić niekoniecznie ci, którzy są ich właścicielami. Firma USocial chce na gotówkę przekuć pragnienie wielu osób do posiadania wysokiej liczby przyjaciół. To bowiem, w przeważającej mierze, jest wyznacznikiem statusu społecznego w wirtualnym świecie – im więcej znajomych, tym większa popularność.

Wiele osób kieruje swe kroki do internetu, by tam szukać tego, czego brakuje im w codziennym, rzeczywistym życiu. USocial oferuje internautom dokładnie to, czego szukają – przyjaciół, a także osoby, które śledzą profil. Oczywiście za pieniądze. Facebook, największy gracz na rynku serwisów społecznościowych, uważa, że działania te naruszają jego politykę względem użytkowników – podaje serwis BBC News.

Firma wysłała do USocial pismo, w którym zażądała zaprzestania sprzedawania znajomych i osób śledzących, grożąc podjęciem kroków prawnych. Facebook zarzuca firmie wykorzystywanie metod nieuczciwego marketingu do zdobywania loginów osób posiadających konta w serwisie i rozsyłanie spamu.

USocial przystał na warunki Facebooka, nie zgodził się jednak całkowicie zrezygnować ze świadczenia tego rodzaju usług. Zobowiązał się do skasowania wszelkich informacji o loginach użytkowników, które zdobył bez ich zgody. Mimo to odparł zarzuty serwisu, twierdząc, że nie wysyłał spamu ani nie używał specjalnych narzędzi internetowych do zbierania danych o internautach.

Na stronie firmy USocial umieszczona zostanie dodatkowo informacja, że nie jest ona w jakikolwiek sposób powiązana z Facebookiem.

Źródło: Dziennik Internautów, BBC News

TAGI: społeczeństwo informacyjne, facebook

  Legislacja: Kto odetnie pirata od sieci?
  Orzecznictwo: Buzdygan po raz drugi przegrał z Wikimedia
  Wiadomości: UE ustaliła warunki odcinania internautów od sieci
  Legislacja: Nowe prawo prasowe niekoniecznie korzystne dla bloggerów?
  PROJEKTY: Unia pozwoli jednak na ocinanie od sieci bez sądu?
  Legislacja: Blogi nie będą jednak traktowane jako prasa
  Konferencje|Wykłady: Rejestracja stron WWW będzie dobrowolna?
  Wiadomości: Cyfrowe książki staną się wkrótce powszechne
  Wiadomości: Polska2030 – fundament dla rozwoju społ. informacyjnego w Polsce?
  Wiadomości: Paneuropejska biblioteka internetowa rusza dziś

Komentarze