ZPAV zamierza sprawdzić legalność działania serwisu Pobieraczek.pl – dowiedział się Dziennik Internautów. Wspomniany serwis, za opłatą, daje internautom możliwość korzystania z plików zgromadzonych na usenecie. Istnieje prawdopodobieństwo, że niektóre z nich są chronione prawem autorskim. Z tego właśnie powodu kilka podobnych do Pobieraczka zagranicznych serwisów ma już zatargi z organizacjami antypirackimi – RIAA i BREIN.

Pobieraczek zwraca uwagę internautów nie tylko kontrowersyjnym podejściem do traktowania rejestracji na okres testowy jako umowy, o czym już wielokrotnie pisaliśmy na łamach DI. Na głównej stronie tego serwisu możemy przeczytać, że umożliwia on dostęp do tysięcy plików mp3, filmów, gier i programów. Raczej trudno uwierzyć w to, aby były to wyłącznie dzieła dostępne na otwartych licencjach.


Pobieraczek daje dostęp do gier, filmów, muzyki

 – Pobieraczek daje dostęp do gier, filmów, muzyki (DI)

Założenie to zdają się potwierdzać toczące się sprawy w Europie Zachodniej i USA. Podobne do Pobieraczka serwisy działające za granicą już stały się celem organizacji antypirackich. Serwis FTD wymienia ciosy z organizacją BREIN. W USA właściciele serwisu Usenet.com zostali uznani winnymi bezpośredniego naruszania praw autorskich, jak i przyczyniania się do jego łamania.

Można by pomyśleć, że podobna sytuacja ma miejsce także w przypadku skazanego niedawno serwisu The Pirate Bay, który również umożliwia dostęp do milionów plików z filmami, grami, muzyką i programami. Między Pobieraczkiem a The Pirate Bay są jednak dwie zasadnicze różnice:

1. Na The Pirate Bay znajdują się tylko tzw. torrenty, czyli metapliki z informacjami, w tym adresem trackera do wybranego pliku multimedialnego. Pobieraczek umożliwia dostęp do plików zamieszczonych na grupach dyskusyjnych i udostępnia specjalne oprogramowanie do pobierania.

2. The Pirate Bay nie czerpie bezpośrednio korzyści z faktu udostępniania informacji o położeniu plików z multimediami. Pobieraczek pobiera opłaty za możliwość korzystania z usługi, w którą wliczony jest anonimowy dostęp, transfer oraz możliwość wykorzystania maksymalnej prędkości posiadanego łącza.

Spółka Eller Service (właściciel Pobieraczek.pl) uważa swój serwis za w pełni legalny i zgodny także z prawem autorskim. Przedstawiciel firmy Ireneusz Lejczak powiedział Dziennikowi Internautów, że Pobieraczek.pl nie ponosi odpowiedzialności za pliki znajdujące się w sieci Usenet na tych samych zasadach, na których dostawca świadczący usługę dostępu do sieci internet nie ponosi odpowiedzialności za pliki znajdujące się w tej sieci.


Fragment treści promocyjnych ze strony Pobieraczek.pl

DI, zrzut z ekranu – Fragment treści promocyjnych ze strony Pobieraczek.pl

Zofia Skubikowska ze Związku Producentów Audio Video (ZPAV) poinformowała Dziennik Internautów, że grupa antypiracka ZPAV przygląda się działalności Pobieraczka. W ciągu kilku najbliższych dni organizacja ta powinna zająć stanowisko w tej sprawie – zapewniła DI pani Skubikowska. W sprawie ma też się wypowiedzieć BSA, organizacja reprezentującej producentów oprogramowania.

Uzyskane odpowiedzi pozwolą ustalić, czy w Polsce można bez problemu udostępniać usługi Premium Usenet. Pobieraczek.pl uważa się za pioniera tego typu usług w naszym kraju. 

Tymczasem przedstawiciel Pobieraczek.pl Ireneusz Lejczak przysłał do redakcji DI szersze wyjaśnienia dotyczące działalności Pobieraczka w kontekście praw autorskich. List można przeczytać na stronach DI

TAGI: Pobieraczek

Źródło: Dziennik Internautów

 Naloty na firmy używające pirackiego oprogramowania [Wysłany przez Rafał Cisek (Admin) On 27-08-2009 o godz. 22:04:19]
 E-konsument będzie chroniony lepiej [Wysłany przez Rafał Cisek (Admin) On 26-08-2009 o godz. 15:57:17]
 Prawnik odpowiada w sprawie rejestacji dzieci na Pobieraczek.pl [Wysłany przez Rafał Cisek (Admin) On 19-08-2009 o godz. 12:35:15]
 Policja zablokowała internetową ”filmotekę” [Wysłany przez Rafał Cisek (Admin) On 22-07-2009 o godz. 22:15:11]
 Zatrzymany za chęć sprzedaży nerki [Wysłany przez Rafał Cisek (Admin) On 20-07-2009 o godz. 13:54:26]
 Fałszerz autografów z Allegro skazany [Wysłany przez Rafał Cisek (Admin) On 16-07-2009 o godz. 18:52:36]
 Pobieraczek.pl próbuje podbierać pieniądze swoim użytkownikom [Wysłany przez Rafał Cisek (Admin) On 13-07-2009 o godz. 18:30:16]

Komentarze