[Gazeta.pl] Rozmawiając z kimś twarzą w twarz, może pan zapytać: „Dlaczego masz takie smutne oczy”? Nie zada pan tego pytania przez telefon ani w mailu. Nowoczesne technologie ograniczają gamę sygnałów, które do siebie wysyłamy. Spłyca to relacje międzyludzkie, bo język niewerbalny jest bogatszy i bardziej soczysty. Szybkość mówienia, barwa głosu, wygląd, mimika, gestykulacja – to wszystko sprawia, że mamy poczucie, że kontaktujemy się z żywą istotą.

Z drugiej strony nowa technologia pozwala nam się kontaktować bez stereotypów dotyczących pozycji społecznej, koloru skóry, ubioru, a czasem nawet płci. Komunikujemy się z człowiekiem, a nie z jego społeczną maską. Internet bardzo zdemokratyzował relacje społeczne.

Całą rozmowę z prof. Januszem Czapińskim, psychologiem społecznym, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego i prorektorem Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie, współautorem badania „Diagnoza Społeczna 2003, warunki i jakość życia Polaków”, można przeczytać na portalu Gazeta.pl [Internet został dogrzany]

[Źródło: Gazeta.pl]

Komentarze