„VAT na Internet” – miał być ponad trzykrotnie wyższy i podobno miało nie być innej możliwości („bo Unia…”). A teraz może wcale go nie będzie. Polityka w polskim wydaniu to często dość perfidna sztuka wywracania kota ogonem lub parafrazując do konkretnej sytuacji popularne powiedzonko robienia ludziom VATy z mózgu. To przecież rząd (MF) chciał podwyżki. Nagle od paru dni rząd stał się głównym orędownikiem zniesienia VATu na dostęp do Sieci. Czy przez to będzie ona tańsza i powszechniejsza?[PAP] Polski rząd rozważa wszczęcie postępowania mającego na celu zmianę prawa unijnego tak, aby znieść podatek VAT na usługi dostępu do internetu – poinformował po ostatnim (wtrokowym) posiedzeniu rządu minister nauki Michał Kleiber.

„Rada Ministrów zdecydowała, że podejmie na forum Unii Europejskiej inicjatywę dotyczącą zmiany dyrektywy unijnej w sprawie podatku VAT, która pozwoliłaby na specjalne traktowanie usług dostępu do internetu” – powiedział Kleiber.

Zapytany, czy polski rząd będzie zabiegał o zwolnienie z podatku VAT na usługi dostępu do internetu w całej Unii Europejskiej, powiedział: „tak należy rozumieć ostatnią część mojej wypowiedzi”.

W Polsce stawka VAT na dostęp do internetu wynosi 7 proc. Istnieje ryzyko jej zwiększenia, gdyż unijne prawo przewiduje, że usługi dostępu do internetu mają być obciążone podstawową stawką VAT, która w Polsce wynosi 22 proc.

W sobotę rząd powołał zespół międzyresortowy, który ma przedstawić propozycje idące w kierunku zwolnienia z podatku VAT usług internetowych.

[Źródło: PAP]


KOMENTARZ:

Abstrahując od przewrotności działań rządu na rzecz „rozwoju” społeczeństwa informacyjnego w Polsce, tym którzy mają krótką pamięć przypominamy, że wprowadzenie jakiś czas temu obniżonej stawki VAT na połączenia z Internetem (bodajże zbiegło się to mniej więcej z okresem kampanii wyborczej do Sejmu) nie przyczyniło się do istotnego obniżenia cen dostępu do Sieci w Polsce. W szczególności są one wciąż jednymi z najdroższych w krajach OECD. Tak naprawdę więc ostatnią „wojnę o VAT” należy naszym zdaniem uznać jedynie za zasłonę dymną dla istoty problemu a działania decydentów politycznych za robienie ludziom VATy z mózgu.


KONTEKSTY:

  • Archiwum CHIP On-line: Dezinformatyzacja
    (Piotr Dębek, Rafał Cisek, Marek Staniewicz
    o wyborczych deklaracjach polityków wobec
    komputeryzacji i popularyzacji Internetu)
Komentarze