Dolnośląska policja zatrzymała trzech wrocławskich studentów, podejrzanych o oszustwa internetowe. To pierwsza sprawa w Polsce po zaostrzeniu przepisów kodeksu karnego, dotyczących przestępczości internetowej – informuje Gazeta Wyborcza.
Rzecznik Prasowy KWP we Wrocławiu:

„Pod koniec maja br. policjanci ze specjalnej komórki do zwalczania przestępczości internetowej Wydziału PG KWP we Wrocławiu ustalili , że na terenie jednej z dzielnic Wrocławia działa grupa dokonująca zakłóceń pracy jednej z internetowych sieci na terenie miasta. Efektem tej działalności było zawieszanie się funkcjonowania sieci jak również nieuprawniony dostęp sprawców do sieci. Przestępcy działali o tyle przebiegle, że zakłócenia uniemożliwiały ich pełną identyfikację a cel działania w pierwszym etapie czynności nie był do końca znany. Prowadzone w dalszym ciągu czynności operacyjne pozwoliły policjantom na ustalenie, iż sprawcy podejmowali te działania w celu dokonywania zakupów w sklepach internetowych za pomocą danych pochodzących z cudzych kart płatniczych. Jak ustalili funkcjonariusze sprawcy przeprowadzili lub usiłowali przeprowadzić kilkadziesiąt takich transakcji. Najczęściej kupowali sprzęt informatyczny, komputerowy , ale również zabawki, przytulanki oraz … kwiaty.

Ostatecznie policjanci ustalili i zatrzymali 3 mężczyzn – sprawców, którzy okazali się być studentami jednej z wyższych uczelni Wrocławia. Osoby te w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu /na terenie Wrocławia/ uruchomiły łącze internetowe, z którego zakłócały system i za pomocą którego dokonywały zakupów w internetowych sklepach, posługując się danymi z kart płatniczych innych osób. W tym też mieszkaniu sprawcy zostali zatrzymani , co było dla nich kompletnym zaskoczeniem. Podczas przeszukania policjanci zabezpieczyli sprzęt służący do popełniania przestępstw jak również rzeczy zakupione w sklepach internetowych na podstawie danych z cudzych kart płatniczych. Sprawcom grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat.”

[Komisarz Artur Falkiewicz]

Komentarze