Pojawiły się nowe informacje i pierwsze reakcje na temat sporu o ochronę praw autorskich na linii ZPAV – Odsiebie. Spostrzegawczy zauważyli, że Gazeta wykasowała artykuł w którym zachwalała Odsiebie jako kolejny wrocławski sukces. Czy temat okazał się passe?

 

 

Jeżeli chodzi o fora to dyskusja wciąż trwa. Spostrzegawczy zauważyli, że Gazeta wykasowała artykuł w którym zachwalała Odsiebie jako kolejny wrocławski sukces. Na szczęście została kopia tekstu. Pojawiają się pytania czemu Gazeta nagle w reakcji na działanie ZPAV wycofała artykuł? Czy temat okazał się passe jak pisze Olgierd Rudak?

 

Na Dzienniku Internautów pojawił się felieton Krzysztofa Gontarka na temat wydarzeń ostatnich dni. Zwraca on uwagę na mało znaną imprezę „Złote Blachy” organizowaną przez Koalicję Antypiracką. Przy okazji warto zwrócić uwagę na dyskusje na temat tej inicjatywy.

 

Przy okazji sprawy Odsiebie.com warto wrócić do historii zamknięcia strony Napisy.org – serwisu z napisami do filmów w 2007 roku. Była to spektakularna akcja policji, w której funkcjonariusze otrzymali w.w. odznaczenia od BSA, ZPAV i FOTA za walkę z piractwem. Informacja z marca tego roku mówi, że po 2 latach nie postawiono twórcom strony ani tłumaczom żadnych zarzutów.

 

Czy w przypadku Odsiebie też będzie trzeba poczekać dwa lata na wyrok sądu? Czy tylko na umorzenie bez werdyktu?

 

W komentarzach do tego felietonu pojawił się link do sprawy ZPAV vs Alladyn. Na stronach ZPAV swego czasu był skrypt Alladyn niezgodnie z jego licencją. Komentującym ta sprawa służy jako odwrotna sytuacja, kiedy to ZPAV było podejrzane i piszą, że wtedy ZPAV nie zostało zamknięte a ich biura nie były przeszukiwane.

 

Niektórzy zastanawiają się jak to możliwe, żeby autorzy takiego serwisu jak Odsiebie trzymali u siebie w domu pirackie oprogramowanie skoro powinni być „czyści jak łza”.

 

Pojawiają się też pierwsze głosy osób, które trzymały na Odsiebie.com legalne dane i straciły do nich dostęp.

 

Podejrzenia wzbudzają też mylne informacje. Policja nie potwierdziła informacji z forum o pornografii. Jedne informacje mówią o pirackich danych na 200 płytach CD, inne na dyskach, a inne na jakichś innych nośnikach danych.

 

Nadal nie wiadomo skąd pochodzi informacja na forum 4clubbers z której cała sytuacja wyszła na wierzch. Jest to tym bardziej ciekawe, że część informacji tam znajdujących się okazała się niepotwierdzona.

 

Społeczność Wykopu aktywnie śledzi wydarzenia związane z Odsiebie wykopując m.in. akcję protestacyjną.

 

Warto przeczytać artykuł i komentarz Tomasza Smykowskiego.

 

KOMENTARZ NOWYCH MEDIÓW

 

Na koniec dodajmy jeszcze, że w sieci pojawiają się ciekawe teorie spiskowe (w które ja co do zasady osobiście nie wierzę). Na przykład spotkałem się z informacją, że Pobieraczek.pl tuż przed zamknięciem administratorów Odsiebie.com, zakupił domenę Odsiebie.pl. Trudno mi ocenić ten fakt. Mogę jedynie potwierdzić, że rzeczywiście obecnie adres Odsiebie.pl przekierowuje na serwis Pobieraczek.pl. Co ciekawe, sam się jakiś czas temu pomyliłem i chcąc sprawdzić, czy serwis Odsiebie rzeczywiście został zamknięty i czy jest jakiś komunikat w związku z tym, czy po prostu przeglądarka nie odnajduje serwera, wszedłem omyłkowo na Pobieraczka właśnie przez adres Odsiebie.pl. Zbieg okoliczności? (Rafał Cisek).

 

Źródło: Polishwords Blog

TAGI: prawo autorskie, wymiana_plikow, Odsiebie.com

Wiadomości: Użytkownicy Odsiebie.com mogą trafić do więzienia
Wiadomości: Ściągałeś, śpij spokojnie
Incydenty: Odsiebie.com – będą ścigać też użytkowników?
Incydenty: OdSiebie zamknięte. Twórca serwisu zatrzymany?
Incydenty: Zabezpieczyli 400 CD i DVD z nielegalnymi filmami i programami
Incydenty: Zatrzymany, bo przerabiał konsole do gier
Incydenty: Zatrzymani za wymianę plików P2M
Incydenty: Pirat z Sopotu za kratkami, jego klienci na celowniku prokuratury
Incydenty: Polska naiwność na Allegro
Incydenty: Białystok – nielegalne oprogramowanie w sklepach komputerowych
Incydenty: Oszukał 900 osób na aukcjach

Komentarze