Serwis znajduje się pod adresem dj.zpav.pl. Uzyskanie licencji, jednorazowo udzielanej na rok kalendarzowy, zamyka się w trzech krokach. Należy:
- wypełnić stosowny formularz,
- wydrukować automatycznie wygenerowaną licencję,
- przelać 2000 zł brutto na wskazane indywidualne dla każdego DJ-a konto bankowe.
Na stronie oprócz możliwości rejestracji znajdziemy podstawowe informacje na temat licencji DJ, „legalnych” nośników oraz instrukcje dotyczące wypełniania formularza.
Serwis dj.zpav.pl jest wspólną inicjatywą Związku Producentów Audio Video (ZPAV), Stowarzyszenia Autorów (ZAiKS) oraz Stowarzyszenia Artystów (STOART).
– Wspólna inicjatywa ZPAV, ZAIKS oraz STOART dotycząca zdalnego pobierania licencji pokazuje, że OZZ-y potrafią dobrze ze sobą współpracować z korzyścią dla swoich klientów. Licencja dla DJ-ów jest tego doskonałym przykładem. Mamy nadzieje, że nasz serwis zostanie doceniony przez środowiska didżejów i znacząco ułatwi im pracę – stwierdził Bogusław Pluta, dyrektor OZZ ZPAV.
W myśl ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. każdy, kto wykorzystuje w swojej działalności fonogramy i wideogramy, zobligowany jest do odprowadzania opłat z tytułu ich eksploatacji do Organizacji Zbiorowego Zarządzania.
Powyższe dotyczy materiałów, do których prawa zastrzeżono. Istnieją nagrania dostępne na tzw. wolnych licencjach (np. Creative Commons), których wykorzystanie nie wymaga specjalnej zgody ani wnoszenia opłat do OZZ. Niestety w Polsce nie wszystkie OZZ respektują wolę twórców wyrażonych w tych licencjach.
Źródło: ZPAV
Incydenty: MAFIAA* chce ścigać właściciela isoHunt do końca życia
Wiadomości: UE chce nowych zasad pobierania treści z Sieci
Legislacja: We Francji znów chcą odcinać od Internetu za P2P
Orzecznictwo: P2P nie jest nielegalne – uznał hiszpański sąd
Wiadomości: Tantiemy za dzwonki w komórkach?
Wiadomości: The Pirate Bay usunie torrenty
Incydenty: Patenty – Szwedzcy piraci poprą Polaka w EPO
Incydenty: Zatrzymany za P2P we Wrocławiu
Orzecznictwo: Apelacja The Pirate Bay odrzucona
Orzecznictwo: Rapidshare skazany na 24 mln euro odszkodowania