reklama________________________________________________________________
Informacja w BIP
To on decyduje również, w jakiej wielkości i w jakiej gazecie umieścić ogłoszenie. W efekcie o organizowanych licytacjach dowiadują się nieliczni.
– Od dawna postulowaliśmy ogólnopolską listę licytacji, ma ona mieć przecież charakter publiczny – wskazuje mec. Lech Obara, prawnik ze Stowarzyszenia Stop Wyzyskowi w Olsztynie, które powstało właśnie jako reakcja na liczne w tym województwie przed kilku laty nieprawidłowości przy licytacjach nieruchomości (skutkiem jest kilka procesów karnych).
Nie tylko w odczuciu społecznym nabywanie
Zmiana ma polegać na tym, że obwieszczenie o licytacji dotyczącej nieruchomości ma być dodatkowo zamieszczane na internetowej stronie właściwego sądu w Biuletynie Informacji Publicznej. Powinno to rozszerzyć dostęp do informacji o licytacjach i przełożyć się na liczbę kupujących, a co za tym idzie, na uzyskiwanie wyższych cen. Wierzyciele powinni skorzystać w większym stopniu z licytacji.
To nie jest nowy pomysł. W poprzedniej kadencji senatorowie zaproponowali podobną nowelę, z tym że informacje o licytacji nieruchomości i bardziej wartościowych ruchomości (było ich w 2008 r. 55 008) miały być publikowane na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości.
Jedna lista czy wiele
– Jedna lista byłaby bardziej przejrzysta, pewnie lepiej prowadzona – wskazuje Marcin Łochowski, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie. – Z drugiej strony licytacjami zainteresowani są głównie mieszkańcy danego terenu, poza tym tego rodzaju informacje zapewne trafią do ogólnopolskich portali.
– To dobra wiadomość, ale powinna być ogólnopolska lista licytacji, z czasem także dotycząca cenniejszych ruchomości. W sprawach karnych, które prowadzimy w związku z nieuczciwymi licytacjami nieruchomości, słyszymy: jakie zaniżenie ceny, skoro był jeden chętny. Tak się jakoś dziwnie składało, że ten jeden wiedział o licytacji – dodaje Obara.
– W komisji „Przyjazne państwo” mówiliśmy o różnych rozwiązaniach, ale staraliśmy się pogodzić dwie rzeczy: upowszechnić informacje o licytacjach i sprawić, by było to tanie – powiedział „Rz” Piotr Tomański, poseł sprawozdawca (PO).
Źródło: Rzeczpospolita TAGI: informatyzacja wymiaru sprawiedliwościKonferencje|Wykłady: Wymiar sprawiedliwości i administracja publiczna wobec prawa nowych technologii
Wiadomości: E-mail wciąż nieznany polskim sądom
Konferencje|Wykłady: Technologie informatyczne w sądownictwie
PROJEKTY: JUMAS
Konferencje|Wykłady: Automatyzacja postępowania sądowego przez jego informatyzację
Konferencje|Wykłady: Nowoczesne technologie w wymiarze sprawiedliwości
Legislacja: Jeden e-sąd dla całego kraju
Legislacja: Elektroniczne postępowanie upominawcze
Wiadomości: Bezpieczna komunikacja elektroniczna dla wymiaru sprawiedliwości