I przypomina jednocześnie, że przerabianie konsol jest nielegalne. „Klienci powinni pamiętać, że (…) modyfikowanie konsoli Xbox 360 łamie regulamin korzystania z Xbox Live i unieważnia gwarancję na samą konsolę” – czytamy w oświadczeniu Microsoftu.
Akcja odcinania zbiegła się z wtorkową premierą hitu „Call of Duty: Modern Warfare 2”. Jak podał wczoraj wydawca Activision Blizzard, tytuł ustanowił nowy rekord w branży gier, rozchodząc się w pierwszym dniu w 4,7 mln egz. i przynosząc 310 mln dol. Ale jeszcze przed premierą „Call of Duty” w internecie krążyły nielegalne wersje gry, także na Xboksa 360.
Stąd spekulacje – niepotwierdzone przez żadną ze stron – że odcinanie użytkowników było wymuszone naciskiem Activision.
Po tym ruchu Microsoftu amerykański serwis Craigslist.com momentalnie zapełnił się ofertami sprzedaży… zablokowanych konsol. Podczas gdy nieużywany, najtańszy model konsoli Xbox Arcade można kupić za 200 dol. (bez gier w zestawie), w internecie przerobioną konsolę z kilkoma tytułami pirackimi można kupić o połowę taniej.
Oryginalnie konsole wyposażone są w technologie, które sprawdzają, czy gra włożona do czytnika jest legalna. Ale gracze szybko znaleźli na to sposób – albo wsadzają do konsoli specjalne chipy, już tak zaprojektowane, by pozwalały na granie w pirackie gry, albo modyfikują oprogramowanie konsoli. Przerabianie konsol, tzw. modding, choć zabroniony prawnie (grozi za to teoretycznie do pięciu lat więzienia), to też popularna „usługa” w serwisach naprawiających elektronikę użytkową.
Microsoft jest jednak w stanie – jeśli gracz połączy się przez internet – część takich przeróbek wykryć.
Polskich graczy – choć Xbox Live oficjalnie u nas nie działa – też dotknęła akcja blokowania konsol. Podobnie jak w innych krajach, u nas też kwitnie rynek usługowy – w kwietniu br. policja w Radomiu zatrzymała właściciela serwisu naprawiającego urządzenia elektroniczne, który przerabiał konsole Sony i Microsoftu (brał za to od kilkudziesięciu do prawie 300 zł). Z kolei policja z Lublina wyłapywały osoby, które oferty na przeróbki konsol zamieszczały m.in. w serwisach aukcyjnych.
Źródło: wyborcza.biz
TAGI: prawo autorskie, piractwo , konsole
Wiadomości: Użytkownicy Odsiebie.com mogą trafić do więzienia
Wiadomości: Ściągałeś, śpij spokojnie
Incydenty: Odsiebie.com – będą ścigać też użytkowników?
Incydenty: OdSiebie zamknięte. Twórca serwisu zatrzymany?
Incydenty: Zabezpieczyli 400 CD i DVD z nielegalnymi filmami i programami
Incydenty: Zatrzymany, bo przerabiał konsole do gier
Incydenty: Zatrzymani za wymianę plików P2M
Incydenty: Pirat z Sopotu za kratkami, jego klienci na celowniku prokuratury
Incydenty: Polska naiwność na Allegro
Incydenty: Białystok – nielegalne oprogramowanie w sklepach komputerowych