Microsoft Research przyznał pierwszy w Polsce grant na badania naukowe. 25.000 euro trafiło do studentów Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, pracujących pod kierunkiem profesora Leszka Pacholskiego nad projektem „Nemerle”.

Instytut Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, który powstał w 1975 roku, zdobył już wcześniej uznanie międzynarodowe prowadząc badania naukowe na światowym poziomie.

Pod koniec 2003 r. Microsoft Research ogłosił – konkurs ROTOR2 na projekty grantów związanych z programem ROTOR – dotyczącym wykorzystania nowej platformy .NET.. Jednym z tematów badawczych wymienionych w ogłoszeniu o konkursie było stworzenie nowych języków programowania, które opierałyby się na Shared Source Common Language Infrastructure (SSCLI). „Nemerle” (imię czarownika, bohatera powieści fantasy Urszuli LeGuin „Czarnoksiężnik z Archipelagu”) to nowy, hybrydowy język oprogramowania dla platformy .NET., budowany w Instytucie Informatyki UWr. Stanowi on połączenie popularnych języków obiektowych, takich jak C#, Java, C++. Autorem koncepcji tego języka jest Michał Moskal. Na początku bieżącego roku akademickiego zachęcił on do współpracy grupę kolegów, wśród których najaktywniejsi to Kamil Skalski i Paweł Olszta, który dostał już ofertę pracy w Microsofcie.

Wersja 0.1 języka „Nemerle” została oficjalnie ogłoszona 25 lutego, br. Już wcześniej w „Nemerle” napisano kilka większych aplikacji, między innymi bezpieczną witrynę internetową obsługującą zapisy na doroczną konferencję FIT (Forum Informatyki Teoretycznej).

Nagrodzenie chcą przeznaczyć pieniądze na dalsze prace nad „Nemerle”, tak aby służył on do pisania dowolnych programów i był możliwie łatwy w programowaniu.

Komentarze