Ponad 20 komputerów i laptopów oraz ponad 800 sztuk różnych nośników danych zabezpieczyli wczoraj policjanci z gdańskiej komendy miejskiej i wojewódzkiej. Jest to efekt przeszukań w akademikach dwóch gdańskich uczelni wyższych. Zabezpieczone nośniki trafią do ekspertyzy.

Z krótkiego komunikatu policji wynika, że funkcjonariusze działali za wiedzą i zgodą władz gdańskich uczelni. Zabezpieczyli komputery oraz nośniki danych wykorzystywane przez studentów prawdopodobnie do bezprawnego rozpowszechniania muzyki, filmów i oprogramowania w internecie.

W pokojach kilkunastu studentów policjanci zabezpieczyli ponad 20 jednostek centralnych komputerów i laptopów oraz ponad 800 sztuk różnych nośników danych. Nośniki zostaną przekazane biegłemu do ekspertyzy.

Jeśli badania biegłych potwierdzą nielegalne pochodzenie mediów i programów znalezionych na dyskach, studentom grożą kary. Za nielegalne rozpowszechnianie cudzych utworów grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Do 5 lat pozbawienia wolności grozi za uzyskiwanie cudzego programu komputerowego bez zgody osoby uprawnionej.

Nie jest to pierwszy nalot policji na uczelnie w Gdańsku. W roku ubiegłym funkcjonariusze odwiedzili mieszkańców akademików Politechniki Gdańskiej. Według relacji studentów policja miała pozwolenie na przeszukanie wybranych osób, ale sprawdzała przy okazji wszystkie komputery w pokoju mówiąc studentom, że dysków już nie odzyskają.

Policjanci w Gdańsku byli już nagrodzeni Złotymi Blachami m. in. za naloty na studentów. Te nagrody są przyznawane przez organizacje związane z posiadaczami praw autorskich. Otrzymują je jednostki „które w szczególny sposób wyróżniły się skuteczną walką z piractwem filmowym, komputerowym i muzycznym”. Niektórzy komentatorzy sugerują, że przyjmowanie tego typu korzyści (tj. nagrody) za podejmowanie działań na rzecz określonych podmiotów jest nieetyczne.

 

AKTUALIZACJA

Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku udzieliła Dziennikowi Internautów dodatkowych informacji.

Do przeszukań doszło na podstawie postanowień prokuratorskich w ramach prowadzonego dochodzenia – poinformował Zespół prasowy KWP Gdańsk w e-mailu dla DI – Dochodzenie poprzedzone było czynnościami w wyniku których stwierdzono podejrzenie popełnienia przestępstwa naruszenia praw autorskich poprzez nielegalne rozpowszechnianie m.in. plików muzycznych. Przestępstwo to zgodnie z art.116 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest ścigane na wniosek pokrzywdzonego, w tym przypadku organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i taki wniosek został złożony.

KWP Gdańsk dodaje, że zatrzymano sprzęt osób w stosunku do których wydane były postanowienia o dokonaniu przeszukania. Istniało uzasadnione podejrzenie, że ich sprzęt może zawierać oprócz przesłanek wskazujących na nielegalne rozpowszechnianie plików chronionych prawem autorskim (udostępnianie poprzez sieć P2P przy pomocy oprogramowania opartego na protokole Direct Connect) dodatkowo również nielegalnie zwielokrotnione oprogramowanie komputerowe. W przeszukaniu uczestniczyli specjaliści z zakresu informatyki, którzy dokonywali wstępnej oceny ujawnionego sprzętu i nośników.

Zabezpieczony sprzęt po wydaniu postanowień o powołaniu biegłego zostanie przekazany do badań i w zależności od ich wyników zostaną podjęte dalsze decyzje. Czas przeszukiwania dysków i wydania opinii uzależniony jest od biegłego i samej zawartości nośników– mówią przedstawiciele Policji.

AKTUALIZACJA II

Gdańscy studenci wyrazili swoje emocje związane z nalotem wyświetlając emotikonę na ścianie akademika. Zdjęcie przedstawiające budynek-wyświetlacz można zobaczyć na blogu Karola Zalewskiego. Jest to kolejny raz, gdy studenci okazują swoje poglądy w taki sposób. 

Źródło: Dziennik Internautów

 Norwegia sprzyja piratom [Wysłany przez Rafał Cisek (Admin) On 15-06-2009 o godz. 21:40:43]
 Francja – Prawo antypirackie niezgodne z konstytucją [Wysłany przez Rafał Cisek (Admin) On 15-06-2009 o godz. 21:29:08]
 Walka z piractwem ważniejsza niż prywatność [Wysłany przez Rafał Cisek (Admin) On 07-06-2009 o godz. 11:49:01]
 Pierwsza obława rosyjskiej policji na traker p2p [Wysłany przez Rafał Cisek (Admin) On 03-06-2009 o godz. 20:59:46]
 Sąd unieważni dowody w sprawie udostępniania plików p2p? [Wysłany przez Rafał Cisek (Admin) On 03-06-2009 o godz. 19:16:34]
 Przeszukanie w celu znalezienia sprzętu do piractwa nielegalne [Wysłany przez Rafał Cisek (Admin) On 01-06-2009 o godz. 19:23:11]
 Pobranie 3322 filmów z Internetu legalne w Hiszpanii [Wysłany przez Rafał Cisek (Admin) On 01-06-2009 o godz. 18:57:47]
 Przeszukali dom admina stron P2P bez nakazu! [Wysłany przez Krzysztof Gontarek On 29-05-2009 o godz. 00:15:35]
 Antypiraci wykorzystają dane z Lastfm? [Wysłany przez Rafał Cisek (Admin) On 27-05-2009 o godz. 09:47:20]
 Antypirackie organizacje coraz bardziej bezczelne [Wysłany przez Krzysztof Gontarek On 17-05-2009 o godz. 20:52:00]
 Prywatność ważniejsza od ścigania za P2P [Wysłany przez Rafał Cisek (Admin) On 09-11-2008 o godz. 17:07:28]
 Koniec odcinania od internetu za P2P w bałaganie poprawek [Wysłany przez Rafał Cisek (Admin) On 29-10-2008 o godz. 22:40:35]
 Prawa autorskie są zbyt restrykcyjne? [Wysłany przez Rafał Cisek (Admin) On 09-10-2008 o godz. 11:05:21]

Komentarze