Wrocławski Sąd Okręgowy uznał, że nie można używać zdjęcia z profilu użytkownika Naszej Klasy w reklamie, choćby reklama ta była wyświetlana tylko temu użytkownikowi. Właściciel ma zapłacić 5 tys. zł mieszkańcowi Białegostoku właśnie za użycie jego wizerunku w reklamie karty kredytowej na portalu.

 

reklama________________________________________________________________


’); //–>
Nie płać za TV!
W pakiecie usług DIALOG telewizja cyfrowa za 0zł. Sprawdź!

Załóż e-konto w Lukas Bank!
http://www.konta.lukasbank.pl/

0 zł za prowadzenie konta, sprawdź!
http://www.konta.lukasbank.pl/

www.noweprogramy.com
Ściągaj za darmo programy!

_______________________________________________________________________

Powód, Krzysztof R., domagał się aż 350 tys. zł tytułem odszkodowania, za to, że po zalogowaniu do profilu na Naszej Klasie pokazała mu się reklama jednego z banków w ten sposób, że została mu wyświetlona karta płatnicza z jego własnym wizerunkiem (wziętym ze zdjęć z jego profilu).

Krzysztof R. uznał, że promowanie kart płatniczych w ten sposób – z wykorzystaniem zdjęcia właściciela profilu na „Naszej Klasie” – narusza jego dobra osobiste – pomimo tego, iż karta ta była widoczna wyłącznie dla osoby korzystającej z danego profilu.

Ponadto powód zarzucał spółce, będącej właścicielką portalu, iż nie dość, że jego wizerunek został użyty bez zgody, to jeszcze na dodatek był on wypaczony. Na zdjęciu bowiem „ucięto mu” kawałek głowy.

Prowadząca portal Nasza Klasa spółka usiłowała zasłaniać się postanowieniami regulaminu. W szczególności twierdziła, że każdy użytkownik logując się do swojego profilu, godzi się m. in. na wykorzystywanie swojego wizerunku. – Ale godzi się na to wykorzystanie wyłącznie w celach społecznościowych, nie reklamowych – zauważyła sędzia Aneta Fiałkowska-Sobczyk, podając główne motywy wydanego przez siebie wyroku.

Zgodnie z orzeczeniem wrocławskiego sądu, wizerunek człowieka jest jego dobrem osobistym i wykorzystanie go bez zgody w celach reklamowych jest naruszeniem tego dobra. Ponieważ jednak nie doszło do rozpowszechnienia reklamy a sytuacja życiowa Krzysztofa R. w związku z zaistniałym naruszeniem nie uległa pogorszeniu (a także nie doznał on uszczerbku na zdrowiu), zdaniem sądu orzekającego, kwota 5 tys. zł powinna stanowić wystarczającą i odpowiednią rekompensatę tytułem zadośćuczynienia dla pokrzywdzonego.

Prawnicy reprezentujący spółkę, którzy byli obecni na sali, odmówili komentarzy. W szczególności nie wiadomo jeszcze czy Nasza Klasa zamierza się odwoływać od tego wyroku.

TAGI: prywatność, ochrona dóbr osobistych, nasza-klasa, proces

Nasza Klasa musi jednak zapłacić odszkodowanie za fałszywy profil
Agencje towarzyskie pozyskują klientów na naszej-klasie
Wyłudzał pieniądze podszywając się na NK pod WOŚP
Nasza-Klasa przegrywa w sądzie
Usuwa konto na Naszej-Klasie. Nie chce porno
Zatrzymany za rozpowszechnianie pedofilskich treści na nasza-klasa.pl
Wrocław – Nasza Klasa naruszyła dobra osobiste

Komentarze