Pliki muzyczne chronione mechanizmem cyfrowego zarządzania prawami autorskimi (DRM) muszą kontaktować się z serwerami wydawców przed rozpoczęciem odtwarzania. Jeśli sprzedawca zbankrutuje utwory stają się bezużyteczne.

Ofiarą takiego procederu padli klienci muzycznego sklepu prowadzonego swego czasu przez sieć Wal-Mart. Handlowy gigant wyłączył swoje serwery weryfikacyjne, a klienci zostali na lodzie.

Steven Metalitz, waszyngtoński prawnik reprezentujący MPAA i RIAA, widzi to inaczej. Jest przeciwny usuwaniu zabezpieczeń z plików muzycznych w sytuacji, gdy wydawca kończy działalność:

Odrzucamy pogląd mówiący, że właściciele praw autorskich muszą oferować swoim klientom stały i nieograniczony czasowo dostęp do dzieł. W żadnej innej branży nie obowiązują tak wyśrubowane standardy.

Problem polega jednak na tym, że telewizory czy komputery zużywają się, psują i to jest naturalny proces. Zabezpieczone utwory muzyczne są “uszkadzane” już na etapie produkcji po to, aby chronić interesy ich właścicieli.

Kontrowersyjny jest też czas działania plików. Osoby, które mają pecha i kupują muzykę na parę tygodni przed bankructwem dostawcy są na pewno bardziej poszkodowane niż ci, którzy nabyli piosenki rok czy dwa lata wcześniej. Tymczasem i jedna, i druga grupa zapłaciła tyle samo za utwory.

Według Metalitza nie można zobowiązać jakiejś firmy do tego, że będzie obecna na rynku “zawsze”. Prawnik nie rozumie, że serwery weryfikacyjne można przekazać pod opiekę innego dostawcy (gdy mamy do czynienia z fuzją lub przejęciem) lub wydać program, który usunie DRM z plików danego sklepu (gdy dojdzie do bankructwa).

Źródło: ArsTechnica

 KaZaA powraca!
[Wysłany przez Rafał Cisek (Admin) On 23-07-2009 o godz. 15:30:22]
 RIAA – Koniec DRM?
[Wysłany przez Rafał Cisek (Admin) On 22-07-2009 o godz. 18:58:09]
 Wyraź swoją opinię w sprawie DRM
[Wysłany przez Rafał Cisek (Admin) On 10-05-2004 o godz. 09:47:43]
 MP3 zwalczające piractwo
[Wysłany przez Krzysztof Gienas On 04-05-2004 o godz. 10:00:00]
 Wezwanie Komisji Europejskiej (Licencja Europejską)
[Wysłany przez Janusz Kolczyński On 20-04-2004 o godz. 12:48:29]

Nie płać za TV!

W pakiecie usług DIALOG telewizja cyfrowa za 0zł. Sprawdź!

0 zł za prowadzenie konta, sprawdź!

http://www.konta.lukasbank.pl/