Dzis we Wrocławiu odbyła się konferencja prasowa policji w sprawie zamknięcia serwisu Odsiebie.com i zatrzymania jego właścicieli (co zostało na konferencji potwierdzone). Głos zabrała także prokuratura i przedstawiciele organizacji stojących na straży praw autorskich (m. in. FOTA). Policja ostrzegła, że aktywni użytkownicy serwisu nie powinni czuć się bezpiecznie

 

Funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu rzeczywiście zatrzymali dwóch mieszkańców Wrocławia w wieku 21 i 41 lat – ojca i syna, którzy w porozumieniu, w sposób zorganizowany prowadzili działalność zarobkową polegającą na obsłudze serwisu odsiebie.com. Prokuratura zgodziła się zwolnić ich z aresztu w zamian za poręczenie majątkowe o łącznej wysokości 100 tys. zł. Sam serwis został zablokowany i zabezpieczono sprzęt wykorzystywany do jego obsługi. Policja działała w tym przypadku na wniosek prokuratury, w oparciu o doniesienia ze strony użytkowników i dysponentów praw autorskich do udostępnianych materiałów.

reklama________________________________________________________________


’); //–>
Nie płać za TV!
W pakiecie usług DIALOG telewizja cyfrowa za 0zł. Sprawdź!

Załóż e-konto w Lukas Bank!
http://www.konta.lukasbank.pl/

0 zł za prowadzenie konta, sprawdź!
http://www.konta.lukasbank.pl/

www.noweprogramy.com
Ściągaj za darmo programy!

_______________________________________________________________________

Administratorzy zostali zatrzymani nie tyle ze względu na nielegalne udostępnianie treści – podstawą do tak drastycznych działań były zaniechania, jakich dopuścili się prowadząc serwis. Otrzymali precyzyjną listę materiałów, których udostępnianie narusza prawa autorskie, zdecydowali się jednak usunąć jedynie część z tych materiałów. Jak twierdzą przedstawiciele FOTA – wyłącznie pozycje najmniej atrakcyjne. Prokuratura ustaliła, że z tytułu reklam sprzedawanych na stronach pozwalających pobierać nielegalne treści zatrzymani osiągali przychody w wysokości przynajmniej 50 tys. zł miesięcznie. Policjanci ustalili, że mężczyźni przygotowywali się do rozszerzenia swojej działalności.

W toku śledztwa ustalono także, że stosunkowo niewielka grupa kilkunastu użytkowników serwisu była w stanie udostępnić ponad 200 tys. plików dziennie – policja zapowiada, że będzie podejmować dalsze działania w tej sprawie i że najbardziej aktywni użytkownicy serwisu nie powinni czuć się bezpiecznie. Przedstawiciele prokuratury wyrazili także stanowisko, że nawet samo pobieranie materiałów chronionych prawem autorskim stanowi naruszenie prawa przy jednoczesnym odnoszeniu korzyści majątkowych z tytułu niepłacenia tantiem.

Wedle obserwacji poczynionych przez osoby z serwisu dobreprogramy.pl, które były na konferencji, przedstawiciele policji wydawali się bardzo kompetentni, pewnie operowali techniczną terminologią i widać, że znają się na rzeczy. Zapowiedzieli, że mają świadomość funkcjonowania w sieci innych podobnych serwisów i także się im przyglądają. Przyznali, że skala zjawiska – zarówno liczba udostępnianych materiałów, jak i liczba użytkowników – bardzo utrudnia skuteczne prowadzenie czynności, nie znaczy to że jednak że użytkownicy mogą czuć się anonimowo i bezkarnie, szczególnie jeśli ich aktywność jest ponadprzeciętna. Jak komentuje sprawę powołany serwis, „wygląda na to, że wbrew powszechnemu przekonaniu policja zdaje się być w pełni przygotowana do profesjonalnej analizy tego typu nowoczesnych zjawisk, nawet jeśli przedmiot materii jest jeszcze niedookreślony prawnie”. W szczególności np. FOTA utrzymuje stanowisko, iż już samo udostępnienie linku do treści objętych ochroną praw autorskich może kwalifikować się jako pomocnictwo w popełnieniu przestępstwa. Jak podają jednak dobreprogramy.pl, przedstawiciele organów ścigania przyznają jednak że nie jest to jednoznaczne.

Warto też przeczytać artkuł w Dzienniku Internautów, gdzie komentuję pierwsze doniesienia o zatrzymaniu administratorów serwisu Odsiebie.com (Rafał Cisek). W szczególności odnoszę się do zarzutu paserstwa i przedstawiam ewentualną podstawę wyłączenia odpowiedzialności prowadzących serwis.

Źródło: dobreprogramy.pl

TAGI: prawo autorskie, wymiana_plikow, Odsiebie.com

Wiadomości: Użytkownicy Odsiebie.com mogą trafić do więzienia
Opinie: Kolejne fakty i reakcje w sprawie Odsiebie
Wiadomości: Ściągałeś, śpij spokojnie
Incydenty: Odsiebie.com – będą ścigać też użytkowników?
Incydenty: OdSiebie zamknięte. Twórca serwisu zatrzymany?
Incydenty: Zabezpieczyli 400 CD i DVD z nielegalnymi filmami i programami
Incydenty: Zatrzymany, bo przerabiał konsole do gier
Incydenty: Zatrzymani za wymianę plików P2M
Incydenty: Pirat z Sopotu za kratkami, jego klienci na celowniku prokuratury
Incydenty: Polska naiwność na Allegro
Incydenty: Białystok – nielegalne oprogramowanie w sklepach komputerowych
Incydenty: Oszukał 900 osób na aukcjach

Komentarze