Błyskawiczną, choć stosunkowo krótką karierę miał serwis OdSiebie.com, umożliwiający swoim użytkownikom hosting i wymianę plików. Część ze zgromadzonych materiałów mogła naruszać majątkowe prawa autorskie różnych podmiotów, w związku z tym w sobotę rano twórca serwisu, Łukasz Ć. prawdopodobnie został zatrzymany przez policję z Wrocławia.

 

Serwis OdSiebie.com ruszył w 2007 roku, wzorując się na popularnym na świecie serwisie Rapidshare czy polskim chomikuj.pl. Reklamowany był przez twórcę jako witryna spełniająca rolę osobistego magazynu plików, w którym użytkownicy mogli trzymać kopie zapasowe wszelkiego rodzaju – dokumenty, pliki audio i wideo, a także obrazy.

reklama________________________________________________________________


’); //–>
Nie płać za TV!
W pakiecie usług DIALOG telewizja cyfrowa za 0zł. Sprawdź!

Załóż e-konto w Lukas Bank!
http://www.konta.lukasbank.pl/

0 zł za prowadzenie konta, sprawdź!
http://www.konta.lukasbank.pl/

www.noweprogramy.com
Ściągaj za darmo programy!

_______________________________________________________________________

Jednak OdSiebie.com nie tylko umożliwiał magazynowanie, ale również współdzielenie zgromadzonych w serwisie plików, co jest praktycznie równoznaczne z ich udostępnianiem. Ta ostatnia czynność z kolei jest w polskim prawie zakazana, jeśli udostępniamy pliki chronione prawem autorskim osobom spoza naszej rodziny i kręgów towarzyskich.

W ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy serwis Łukasza Ć. błyskawicznie zdobywał popularność wśród polskich internautów. W zestawieniu Megapanel OdSiebie.com uplasowało się w sierpniu br. na 11 miejscu w kategorii Społeczności z 2,2 mln real users i 100 mln odsłon miesięcznie. Charakter witryny oraz szybko rosnąca popularność najprawdopodobniej zwrócił uwagę organizacji chroniących interesy właścicieli majątkowych praw autorskich do plików, które można było znaleźć w zasobach OdSiebie.com. Prawdopodobnie w wyniku doniesienia Łukasz Ć. został zatrzymany, a serwis wyłączony 30 października br.

Jak można przeczytać na forum Club-nation.eu, podczas przeszukania mieszkania twórcy OdSiebie.com policja podobno znalazła nośniki danych, na których znajdowały się m.in. pirackie kopie filmów. Zabezpieczono także logi serwisu, czytamy we wpisie CreV, co może oznaczać, że policja ma dostęp do danych, umożliwiających identyfikację osób udostępniających pliki za pomocą OdSiebie.com. Mając na względzie dotychczasową aktywność policji na tym polu, niektóre z tych osób mogą spodziewać się kontroli legalności posiadanych przez nich plików oraz praw do ich udostępniania.

W komunikacie prasowym wrocławska policja nie potwierdza zatrzymania Łukasza Ć. Ogranicza się jedynie do informacji o zatrzymaniu administratorów niezidentyfikowanego portalu. Szczegóły mają zostać podane w środę, o godz. 10.00.

Poniżej wywiad z Łukaszem Ć. z OdSiebie.com, przeprowadzony przez dziennikarzy Radia Wrocław we wrześniu br.

Źródło: Dziennik Internautów

TAGI: prawo autorskie, wymiana_plikow, Odsiebie.com

Wiadomości: Użytkownicy Odsiebie.com mogą trafić do więzienia
Wiadomości: Ściągałeś, śpij spokojnie
Incydenty: Odsiebie.com – będą ścigać też użytkowników?
Incydenty: OdSiebie zamknięte. Twórca serwisu zatrzymany?
Incydenty: Zabezpieczyli 400 CD i DVD z nielegalnymi filmami i programami
Incydenty: Zatrzymany, bo przerabiał konsole do gier
Incydenty: Zatrzymani za wymianę plików P2M
Incydenty: Pirat z Sopotu za kratkami, jego klienci na celowniku prokuratury
Incydenty: Polska naiwność na Allegro
Incydenty: Białystok – nielegalne oprogramowanie w sklepach komputerowych
Incydenty: Oszukał 900 osób na aukcjach

Komentarze