Dla wielkich korporacji nie tylko piractwo oznacza mniejsze zyski, ale także model Open Source, w którym oprogramowanie jest darmowe. Zamiast jednak dostosować się do zmieniającego się rynku, organizacja International Intellectual Property Alliance (IIPA), która ma pod swoimi skrzydłami znane z ostrej walki z piractwem RIAA i MPAA, postanowiła użyć swoich wpływów.
Aż trudno w to uwierzyć, jednak przedstawiciel IIPA zażądał by USA wpisało biedną Indonezję, Brazylię i Indie na listę „Special 301” (państw objętych sankcjami) z powodu licznych wdrożeń wolnego oprogramowania na tych terenach. Organizacja uważa wolne oprogramowanie za „niekonkurencyjne” a jego twórców oskarża o brak szacunku do własnej pracy.
reklama________________________________________________________________
Special 301 umożliwia ograniczenie handlu z wybranymi państwami, które szkodzą amerykańskim interesom. Nie jest to nic nadzwyczajnego i jak pisze serwis Webhosting:
Corocznie Urząd Przedstawiciela Handlu USA przy Prezydencie aktualizuje Special 301. Te kraje, które stanowią największe zagrożenie, trafiają na tzw. listę priorytetową (są tam obecnie m.in. Kanada, Chiny i Rosja). Kraje, co do których USA ma swoje zastrzeżenia, lądują na normalnej liście (jest tam m.in. Polska, Czechy, Norwegia czy Finlandia).Oczywiście nikt nie zmusza do wykorzystywania osiągnięć Open Source, jednak już sama jego rekomendacja przez rządy biedniejszych państw może w efekcie przynieść dalej idące sankcje. W tym wszystkim ciekawy wydaje się fakt, iż Polska jest już na liście Special 301, zatem nasi politycy nie muszą się o to martwić - mogą bez obaw rekomendować wolne oprogramowanie. Autor: Adrian Nowak Źródło: UbuCentrum.net
TAGI: prawo autorskie, open_source, gpl, piractwo Incydenty: Pierwsze w Polsce naruszenie licencji GPL?
Wiadomości: Open Source w Policji zamiast drogiego Microsoft\\'u?
Incydenty: Włochy - będzie zbiorowy pozew przeciw Microsoft za Windows OEM?
Incydenty: MSZ zamawia produkty Microsoft za 13 mln. zł
Incydenty: Microsoft naruszył warunki licencji GPL?
Wiadomości: Polska dystansuje się od open source
Wiadomości: Londyńska giełda rezygnuje z Microsoftu na rzecz Open Source
Orzecznictwo: Znaczenie GPL potwierdzone we Francji
Wiadomości: Dlaczego nie warto używać Linuksa?
Incydenty: Nie kupujcie Windows 7! Wiec przeciwko zamkniętemu oprogramowaniu.
Komentarze