[PAP] „W zakresie usług internetowych Polska jest daleko w tyle za innymi krajami UE, dlatego uważamy, że konieczne jest utrzymanie 7 proc. stawki VAT na połączenia internetowe. Złożymy poprawkę do rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku VAT” – powiedział Marcinkiewicz (PiS).

PiS skierował również list do ministra nauki Michała Kleibera, w którym zwraca się z propozycją zorganizowania „okrągłego stołu” wszystkich instytucji działających w sferze teleinformacyjnej.

„Koszty dostępu do internetu w naszym kraju są bardzo wysokie, jedne z najwyższych w Europie, zważywszy na siłę nabywczą polskiego społeczeństwa. Ograniczają one rozwój usług internetowych, stając się kolejną usługą dostępną dla wybrańców. Podniesienie stawki VAT zwiększy koszty o ponad 10 proc. i utrzyma złą tendencję na kolejne lata” – można przeczytać w liście do ministra nauki.

W liście do Kleibera Prawo i Sprawiedliwość zwraca również uwagę na monopolistyczną pozycją jednego z operatorów telekomunikacyjnych. „Wydaje się, że ingerencja państwa jest niezbędna. Istnieje możliwość znalezienie dobrego rozwiązania, wspólnymi siłami wszystkich zainteresowanych, a do tego czasu utrzymania 7 proc. stawki VAT” – napisało w liście PiS.

Przypomnijmy, iż w ubiegłym tygodniu rzecznik Ministerstwa Finansów Wiktor Krzyżanowski poinformował PAP, że w ramach dostosowywania przepisów VAT do wymogów Unii Europejskiej resort finansów planuje podwyżkę podatku VAT na połączenia internetowe z 7 do 22 proc. Podstawowym argumentem jest to, że Unia Europejska nie przewiduje innych stawek na połączenia internetowe niż stawka podstawowa. W Polsce stawka podstawowa VAT wynosi 22 proc.

[źródło: PAP, PiS

Komentarze