Efektem była dyskusja prawników na łamach DI, w której ostatnie słowo miał Rafał Cisek przekonujący, że rodzice dziecka nie mogą odpowiadać za jego rejestrację. Przedstawiciel Pobieraczka zrezygnował z dyskusji po tekście Prawnik: odpowiedź Pobieraczka to „zasłona dymna”
Mimo to niektórzy rodzice kontaktujący się z DI zapłacili Pobieraczkowi. Nie chodziło o to, że dali się przekonać jego argumentom. Po prostu uznali, że za niecałe 100 zł można mieć święty spokój, a odbieranie e-maili z groźbami różnych postępowań kosztowało ich sporo nerwów.
Rekordowa liczba skarg
Pobieraczek.pl działa nadal i nadal stosuje kontrowersyjną formę rejestracji. Nadal rejestrują się w nim dzieci, a pracownicy serwisu wysyłają „przedsądowe wezwania” do zapłaty. Nawet dzieciom grożą prokuraturą. Wygląda jednak na to, że liczba osób uznających się za poszkodowane przekroczyła pewną masę krytyczną i Pobieraczkiem zainteresowały się duże media.
We wtorek artykuł na temat Pobieraczka ukazał się w Gazecie Wyborczej. Czytamy w nim m.in., że na serwis Pobieraczek.pl wpłynęła rekordowa liczba skarg do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – ponad 30 tys. Gazeta podaje też, że Pobieraczek.pl nigdy nie skierował sprawy przeciwko swojemu klientowi do sądu (zob. Katarzyna Włodkowska, Z Pobieraczka ściągniesz na siebie kłopoty).
Pobieraczek się nie sądzi
Pobieraczek.pl stał się również głównym bohaterem reportażu wyemitowanego w TVP w „Ekspresie reporterów”. Materiał przygotowany przez A. Tomczaka można obejrzeć na stronach TVP (zob. Magazyn Ekspresu Reporterów, 24.11.2009).
W reportażu można zobaczyć Ireneusza Lejczaka, prawnika firmy Eller Service (firmy będącej właścicielem Pobierczka). Prawnik z pewnością siebie stwierdza, że trzeba płacić. Lejczak jest jednak wyraźnie zakłopotany, kiedy pada pytanie o liczbę pozwów przeciwko osobom, które nie płacą. Reporter pyta go jeszcze o liczbę spraw przekazanych firmie windykacyjnej oraz o to, ile Pobieraczek zarobił na osobach uznających się za poszkodowane. Lejczak odpowiada stereotypowo, twierdząc, że to „tajemnica przedsiębiorstwa”.
Nie wiadomo, dlaczego Pobieraczek trzyma takie dane w tajemnicy. Reporter TVP dowiedział się w sądzie i na policji, że żadnych zawiadomień ze strony Pobieraczka nie było. Staje się jasne, że firma Eller Service nie śpieszy się do sądu, ale nie chce też, aby inni o tym wiedzieli. TVP sugeruje, że Pobieraczek „zarabia na strachu” i chyba warto się nad tym zastanowić przed wniesieniem opłaty.
Tym bardziej, że – jak twierdzi przedstawicielka UOKiK na łamach GW – od umowy zawartej na odległość z portalem możemy odstąpić w ciągu 3 miesięcy, a nie 10 dni, jeśli nie została potwierdzona na piśmie.
Prawa autorskie i teorie spiskowe
Pobieraczek.pl wzbudza też kontrowersje innego rodzaju. Serwis ten chwali się wieloma grami, filmami i plikami z muzyką do pobrania. Jest oczywiste, że większość tych materiałów to nieautoryzowane kopie. Z podobnymi serwisami za granicą już walczą organizację antypirackie.
Polskie organizacje antypirackie jeszcze nie zareagowały w sprawie Pobieraczka, a zamknęły mniej kontrowersyjne witryny, takie jak Napisy.org lub OdSiebie.com. Te serwisy wydawały się mniej groźne, bo mogły służyć do różnych celów i nie pobierały opłat za usługi. Pobieraczek natomiast udostępnia wiele materiałów chronionych prawem autorskim i nie zapewnia twórcom wynagrodzenia, ale sam bierze pieniądze za pobieranie tych materiałów.
Co jeszcze ciekawsze, adres internetowy OdSiebie.pl (nie mylić z Odsiebie.com) teraz przekierowuje na stronę Pobieraczka. Ireneusz Lejczak z Pobieraczka powiedział Dziennikowi Internautów, że domena OdSiebie.pl nie należy do Eller Service. Mimo to „nietykalność” Pobieraczka w połączeniu z wykorzystaniem wspomnianej domeny sprawiła, że powstały ciekawe teorie spiskowe.
Dziennik Internautów dowiedział się od Bartłomieja Wituckiego, rzecznika BSA w Polsce, że niechęć do udzielania komentarzy w sprawie Pobieraczka nie musi wynikać z całkowitej obojętności organizacji antypirackich. Po prostu nie zawsze organizacje tego typu informują o podejmowanych działaniach, co jest istotne dla powodzenia tych działań. Szerszy komentarz w tej sprawie DI ma otrzymać w najbliższych dniach.
Źródło: Dziennik Internautów
TAGI: pobieraczek, e-commerce, oszustwo_internetowe
Pobieraczek ponownie wypowiada się w sprawie rejestracji dzieci Współpraca Rafał Cisek (Admin) Wysłany przez Rafał Cisek (Admin) dnia 30-08-2009 o godz. 17:23:39 Szukaj według tekstu Temat: e-commerce (2 Komentarze)
|
Grupa antypiracka ZPAV sprawdzi Pobieraczka Współpraca Rafał Cisek (Admin) Wysłany przez Rafał Cisek (Admin) dnia 28-08-2009 o godz. 12:26:44 Szukaj według tekstu Temat: e-własność (2 Komentarze)
|
Prawnik odpowiada w sprawie rejestacji dzieci na Pobieraczek.pl Współpraca Rafał Cisek (Admin) Wysłany przez Rafał Cisek (Admin) dnia 19-08-2009 o godz. 12:35:15 Szukaj według tekstu Temat: e-commerce (2 Komentarze)
|
Pobieraczek.pl próbuje podbierać pieniądze swoim użytkownikom Współpraca Rafał Cisek (Admin) Wysłany przez Rafał Cisek (Admin) dnia 13-07-2009 o godz. 18:30:16 Szukaj według tekstu Temat: CYBER CRIME (31 Komentarze)
|