Polski oddział Microsoft ostrzega przed podrobionymi wersjami jego produktów na popularnych aukcjach internetowych. Firma poinformowała o zamknięciu jednej z większych aukcji w sieci i zatrzymaniem czterech osób przez policję. Sprzedający oferował tygodniowo setki systemów operacyjnych Windows. Jego aukcje zwróciły uwagę niskimi cenami oraz dużą ilością wystawianych produktów. Cena podrobionego systemu Windows XP Professional zaczynała się od ok. 100 zł. W trakcie licytacji niejednokrotnie osiągała cenę zbliżoną do ceny oryginalnego oprogramowania.

Policja monitoring podejrzanej aukcji rozpoczęła w marcu br. Wkrótce po tym dokonano analizy legalności produktów. Ekspertyza wykazała, że oferowane produkty są dystrybuowane nielegalne. Niektóre z nich stanowiły wysokiej jakości podróbki. Badania wykazały także, że większość podróbek była importowana do Polski, co wskazuje na międzynarodowy i zorganizowany charakter przestępczego procederu.

– Szansa na kupno oryginalnego, prawidłowo licencjonowanego oprogramowania na aukcjach internetowych wabiących atrakcyjnymi cenami jest mniejsza niż 50 proc. Najczęściej podrabiane produkty w polskiej wersji językowej to: Windows XP Professional, Windows XP Home Edition, Windows 98 i MS Office 97 – informuje Krzysztof Janiszewski z Microsoft Polska.

Korporacja ostrzega, że oprogramowanie pochodzące z niepewnych źródeł stanowi zagrożenie dla danych i komputera.

[Źródło: Teleinfo24, Microsoft]

Komentarze