Serwis Sklepy24.pl opublikował kolejny duży raport o stanie polskiego rynku eCommerce, w którym znalazło się kilka naprawdę interesujących oraz dość kontrowersyjnych wniosków. Między innymi okazuje się, że Facebook „nie sprzedaje”, a udział serwisów aukcyjnych w polskim rynku sprzedaży on-line jest mocno przeszacowywany.

Do najbardziej interesujących spostrzeżeń należy to, że nie ma korelacji pomiędzy wielkością sprzedaży sklepów internetowych, a tym czy sprzedają one bezpośrednio na Facebook’u. Prowadzi to do prostego wniosku, że Facebook „nie sprzedaje”, co oczywiście nie umniejsza jego zalet jako narzędzia do komunikacji z klientami.

Kolejnym, tym razem dość kontrowersyjnym, wnioskiem z badań przeprowadzonych na potrzeby raportu eHandel Polska 2012 jest to, że udział platform aukcyjnych, w tym najpopularniejszego serwisu Allegro, w całym polskim rynku eCommerce był dotychczas mocno przeszacowywany, a znacznie większą część obrotów generują sklepy internetowe.

Z dokumentu można się też dowiedzieć, jakie średnie marże handlowe uzyskują sprzedawcy w różnych kategoriach, w których porównywarkach cen można znaleźć najbogatszą ofertę sklepów, jakie płatności zdobywają najwięcej klientów oraz które oprogramowanie do prowadzenia sklepu ma przed sobą najjaśniejszą przyszłość.

W raporcie poddano analizie szereg zagadnień od struktury i wielkości rynku, poprzez marketing sklepów internetowych, ich logistykę i udostępniane metody płatności oraz stosowane oprogramowanie. Ponadto w tym wydaniu raportu sporą część poświęcono kwestii barier i perspektyw rozwoju europejskiego handlu transgranicznego.

W tym roku w raporcie nie poddano analizie kwestii prawnych związanych z e-commerce. Były one natomiast poruszane w raporcie „eHandel Polska 2010”, z którego można się między innymi dowiedzieć o aspektach prawnych prowadzenia sklepu internetowego. Są one równie ważne jak kwestie „techniczno-biznesowe”. I to przynajmniej z dwóch powodów. Raz, że chodzi zazwyczaj o sprzedaż konsumencką. Dwa, że prowadzoną drogą elektroniczną, na odległość. Okoliczności te powodują, że na przedsiębiorcy spoczywają określone obowiązki prawne. Więcej można się dowiedzieć w stosownym artykule.

Raport jest pracą zbiorową naukowców oraz praktyków specjalizujących się w eBiznesie. Można go pobrać za darmo pod adresem: http://www.sklepy24.pl

Komentarze