Naziemna telewizja cyfrowa (DVB-T) w Polsce na razie wywołuje wiele znaków zapytania. Jednak już w przyszłym tygodniu rząd weźmie się poważne za budowanie nowoczesnej telewizji. Widzowie mogą liczyć na wiele dodatkowych usług, jak np. VOD.

Naziemna telewizja cyfrowa (DVB-T) w Polsce na razie wywołuje wiele znaków zapytania. Jednak już w przyszłym tygodniu rząd weźmie się poważne za budowanie nowoczesnej telewizji. Widzowie mogą liczyć na wiele dodatkowych usług, jak np. VOD.
W przyszłym tygodniu Ministerstwo Infrastruktury ogłosi nową strategię dotyczącą cyfryzacji telewizji w naszym kraju, co ma przyczynić się do budowy nowoczesnych mediów w Polsce i promowania telewizji HD – dowiedział się dziennik Metro.

W pierwszym multipleksie cyfrowej telewizji pojawią się wszystkie kanały nadawane naziemnie – TVP1, TVP2, TVP Info, Polsat, TVN, TV 4 i TV Puls, których cyfrowy sygnał ma być o wiele lepszej jakości (także z możliwością wyboru oglądania filmów
z lektorem lub napisami), odporny na warunki atmosferyczne (jak np. burze) i dostępny w całej Polsce.

Co ważne, dostęp do tych kanałów nadal będzie darmowy. Wcześniej trzeba będzie zaopatrzyć się w cyfrowe dekodery lub odpowiednie odbiorniki telewizyjne. Osoby korzystające z platform satelitarnych lub cyfrowych sieci kablowych praktycznie nie muszą martwić się o zakup
dekoderów, bo są wyposażeni w cyfrowe dekodery przez operatorów.

Cyfrowa telewizja to nie tylko lepsza jakość sygnału telewizyjnego. To także dodatkowe usługi. – Pilotem będzie można sprawdzić rozkład jazdy, przelew w banku, a nawet zagłosować w wyborach – mówi dziennik Metro Jacek Strzałkowski, rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej (współpracował nad strategią). Wśród nowych usług dostępna ma być także opcja VOD, czyli wypożyczalnia filmów na zamówienie. Niektóre opcje dodatkowe dostępne będą jednak dopiero, gdy telewizor zostanie podłączony do Internetu.

Według wcześniejszego harmonogramu połowie 2013 roku naziemna telewizja ma całkowicie zniknąć z Polski. Zastąpiona będzie nowoczesną, cyfrową telewizją, która według planów w pierwszych miastach (Warszawa, Poznań, Rzeszów i Zielona Góra) ma pojawić się już we wrześniu 2009 roku. Na razie jednak brak operatora technicznego pierwszego multipleksu.

Źródło: Dziennik Metro

''  Wiadomości: UKE przegrywa cyfrę
''  Wiadomości: Telewizja cyfrowa w TP także z satelity
''  Legislacja: Policzyć dekodery? Żaden problem…

Komentarze