W środowisku domenowym ktoś wpadł na pomysł, by hurtowo zarejestrować domeny z możliwymi, występującymi w Polsce nazwiskami – donosi Piotr Waglowski na swoim blogu. Jeśli zatem ktoś chciałby posiadać domenę ze swą godnością w nazwie, musi za ten przywilej słono zapłacić. Okazuje się bowiem, że w Polsce być może mamy do czynienia z masowym handlem domenami.

 

Piotr Waglowski kwestią kontrowersyjnych domen zajął sie po tym, gdy – jak pisze na swoim blogu www.prawo.vagla.pl – jeden z internautów napisał do niego w tej sprawie wiadomość. ów czytelnik pisze, że gdy chciał zarejestrować domenę ze swoim nazwiskiem, okazało sie, iż nie może tego uczynić, gdyż ta jest już zajęta przez nowopowstającą krakowską spółkę „MassMedia sp. z o.o. w organizacji”. To jednak nie koniec historii, gdyż, zgodnie z tym, co przekazuje zaniepokojony użytkownik Sieci, prawdopodobnie spółka zdążyła już pozyskać bazę danych nazwisk polskich, by następnie wszystkie je zarejestrować.

Taka sytuacja jest to o tyle możliwe, że proces rejestracji domen w naszym kraju jest nie tylko prosty, ale i stosunkowo tani. Waglowski wskazuje na jeszcze co najmniej jedną firmę, która również pochwalić się może taką działalnością:

Przy okazji badania tego doniesienia trafiłem jeszcze na coś, co się nazywa „Agencja interaktywna Sylyx Sp. z o.o.”, przy czym tu uwaga na stronę, która – jak się wydaje – usiłuje infekować trojanem JS/Obfuscated (opis). Chodzi o stronę: www.sylyx.com (celowo nie linkuję).

Jak udało się ustalić prawnikowi, spółka ta, która zresztą podobno (?) została sprzedana, trzyma domeny m.in. w AfterMarket.pl, a rejestruje je m.in. w Michau Enterprises Ltd. z siedzibą na Cyprze.

Problem w tym, iż opisane działania wspomnianych firm mogą naruszać dobra osobiste osób, których nazwiska zarejestrowano jako domeny internetowe. Ochronę dóbr osobistych regulują przepisy art 23 i 24 Kodeksu cywilnego. W szczególności zaś, nazwisko tak, jak i inne dobra osobiste człowieka (m.in. zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania) podlega ochronie:

Pojawiają się orzeczenia dotyczące ochrony firmy, nazwy, etc., ale przy konflikcie związanym z unikalnym charakterem nazwy domenowej również ochronę nazwiska należy brać pod uwagę.

Więcej na ten temat na www.prawo.vagla.pl.

 

Źródło: interaktywnie.com, vagla.pl

TAGI: dobra osobiste, e-commerce, domeny

Orzecznictwo: Spółka Swistak.pl wygrała spór o domenę świstak.pl
Google pozwane przez Googles
Wiadomości: Nowe propozycje nazw domen
Wiadomości: Już nie kupicie ”microsoft.pl” na Allegro…
Wiadomości: Każdy może kupić domenę Microsoft
Wiadomości: Google i Booble w jednym stali… sądzie ?
Wiadomości: Nowa domena Microsoftu
Wiadomości: Prawdziwa domena mężczyzn
”Żółć” w Internecie? O ogonkach w domenach…
Domeny z ogonkami już oficjalnie

Komentarze