Dwie nastolatki spod Opola zostały ofiarami pedofila poznanego w trakcie internetowego czatu. Jedną dziewczynę przestępca brutalnie zgwałcił, drugą molestował. Sprawę prowadzi prokuratura w Opolu.

Dziewczyny łączyły się z siecią w kawiarence internetowej. Korespondując z 24-letnim Wojciechem F. nie przyznawały się, że mają po 14 lat.
Po kilku rozmowach przez internet mężczyzna zaprosił dziewczyny do knajpki w jednym z podopolskich zajazdów. Do spotkania doszło 10 kwietnia. Mężczyzna namówił nastolatki, by poszły do jego pokoju. Tam jedną zgwałcił, drugą zmusił do seksu oralnego.
Dziewczyny natychmiast zawiadomiły policję, która w sobotę aresztowała pedofila. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Okazuje się, że pomimo rozpoczętej w lutym przez fundację Dzieci Niczyje akcji „Dziecko w sieci”, polscy nastolatkowie nadal nie przestrzegają zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Podają nieznajomym swoje adresy domowe, przesyłają zdjęcia, umawiają się na spotkania.

Gazeta Wyborcza podaje podstawowe rady dla rodziców.

• Powiedz dziecku, że internet bywa wspaniały, ale ostrzeż go o niebezpieczeństwach. Poproś je, by pokazało ci, jak działa jego ulubiony czat czy gra komputerowa.

• Bądź przy dziecku. Ustaw komputer w ogólnodostępnym pokoju. Ustalcie, że dziecko korzysta z internetu tylko wtedy, kiedy jesteś w domu. Określcie też, jak długo może korzystać z sieci. Skoro dziecko nie może samo siedzieć w parku o drugiej w nocy, to nie powinno też o tej porze surfować po sieci.

• Porozmawiaj z innymi rodzicami o tym, jak twoje i ich dzieci korzystają z internetu.

[Źródło: Gazeta Wyborcza]

Komentarze