Dziwnym zbiegiem okoliczności, niemal w tym samym czasie co Sąd Najwyższy w Hadze wydał wyrok potwierdzający prawa operatora Internetu do blokowania spamu wysyłanego z wykorzystaniem zasobów firmy – podobna decyzja zapadła też w USA. 26.III.2004 w Austin, Texas, sędzia okręgowy Sam Sparks odrzucił skargę firmy White Buffalo Ventures na Uniwersytet Teksański o blokowanie rozsyłanego przez firmę spamu.

Spamer twierdził, że prawo do wolności wypowiedzi oraz zgodność wysyłki z CAN SPAM Act gwarantują firmie prawo do wysyłania niezamawianych przesyłek do ponad 50.000 odbiorców korzystających za zasobów uczelni.

Jednak sędzia zadecydował, że mający ograniczone zasoby Uniwersytet, a także wszelkie inne instytucje publiczne, mają prawo blokować zarówno legalny jak i nielegalny spam wszelkimi dostępnymi środkami.

Prokurator Generalny stanu Texas, reprezentujący uczelnię, oświadczył po rozprawie: „Marketingowiec, posługujący się komercyjnym spamem, postanowił pozwać szkołę, by zmusić ją do akceptowania dziesiątków tysięcy niezamawianych e-maili. Sąd zgodził się jednak z naszymi argumentami, że uczelnie – i ogólnie instytucje stanowe – nie są zobowiązane do darmowego dostarczania firmom środków do reklamowania się za pomocą spamu.”

[Źródło: Nospam-pl – tam też więcej na ten temat]

Komentarze