Warunki licencji OEM nigdy nie były do końca przejrzyste, niemniej nie tak dawno Microsoft bardzo jednoznacznie potwierdził, że mimo iż pakiety OEM przeznaczone były dla integratorów a nie użytkowników indywidualnych (tzw. system builderów), jeśli pasjonaci sami składali swoje komputery byli traktowani jak integratorzy i mieli prawo nabyć i legalnie używać wersji OEM. Ed Bott zauważył, że informacje te zniknęły z amerykańskich stron producenta, natomiast w treści licencji drukowanej na opakowaniu z pakietem OEM dla system builderów znalazło się kilka zastrzeżeń.
reklama________________________________________________________________
Według Botta, Microsoft OEM System Builder License stwierdza obecnie, że oprogramowanie musi być zainstalowane przy pomocy OEM Preinstallation Kit i odsprzedane trzeciemu podmiotowi. Jeśli zainstaluje się je na własnym komputerze, z licencyjnego punktu widzenia nie ma się legalnej kopii systemu Windows. Mimo tych zapisów paczki OEM z Windows 7 krążą w powszechnej sprzedaży i każdy może je nabyć - założenie jest widać takie, że powinien zrobić to świadomie po zaznajomieniu się z treścią warunków.
Na wielu forach internetowych, w tym na oficjalnych grupach dyskusyjnych Microsoft, padają pytania o możliwość samodzielnego zakupu i instalacji Windows 7 OEM na domowym komputerze - Ed Bott zauważa, że odpowiedzi udzielane przez pracowników i MVP są błędne, opierają się bezsprzecznie na starych warunkach. Pikanterii całej sytuacji dodaje fakt, że rzecznik Microsoft w rozmowie z Bottem powiedział, że polityka licencjonowania OEM wcale się nie zmieniła, a wcześniejsze dokumenty wskazujące na możliwość samodzielnej instalacji OEM były... błędne.
Wygląda więc na to, że powstaje właśnie ogromne zamieszanie, które jeśli wyjaśni się niekorzystnie dla użytkowników i pozbawi ich możliwości znacznie tańszego nabycia systemu, może położyć się cieniem na dobrze jak dotąd przyjętej premierze nowego systemu.
W celu jednoznacznego wyjaśnienia sytuacji, redakcja dobreprogramy.pl zwróciła się do przedstawicieli polskiego oddziału Microsoft z prośbą o wyjaśnienia. Niestety wciąż nie ma oficjalnej, nieanonimowej i zobowiązującej odpowiedzi, którą można by przekazać.
Oczekując na wykładnię ekspertów Microsoft i oficjalne stanowisko w tej sprawie, redakcja dobreprogramy.pl na razie we własnym zakresie przeanalizowała treść umowy licencyjnej. W efekcie tej analizy można stwierdzić, iż w umowie łatwo znaleźć zapisy, które faktycznie mogą być kontrowersyjne.
Dla przykładu - jak można przeczytać w licencji: termin „Producent Systemów” oznacza producenta sprzętu OEM, podmiot montujący lub regenerujący komputery bądź podmiot preinstalujący oprogramowanie, którzy sprzedają Systemy Klienta osobom trzecim. Faktycznie można interpretować to tak, że podmioty montujące, regenerujące lub preinstalujące muszą sprzedać komputer osobie trzeciej. Nieco dalej przeczytać można, że z wyłączeniem przypadków określonych w niniejszej licencji Licencjobiorca nie może używać, uruchamiać, kopiować, modyfikować, wyświetlać, rozpowszechniać, przepakowywać ani ponownie asemblować Oprogramowania, Sprzętu, Zestawu OPK ani żadnej ich części. Sugeruje to, że nawet jeśli uznać zwykłego użytkownika za System Buildera, nie ma on prawa używać systemu - może go jedynie zainstalować i co więcej, do takiej preinstalacji należy użyć Zestawu OPK zawartego w Pakiecie. OPK to OEM Preinstallation Kit, dość skomplikowany zestaw narzędzi do tworzenia obrazu systemu przy pomocy którego raczej mało który indywidualny nabywca wersji OEM faktycznie będzie w stanie dokonać instalacji.
Co więcej, na samym opakowaniu Windows 7 OEM przeczytać możemy, że Pakiet OEM System Builder przeznaczony jest WYŁĄCZNIE dla firm typu System Builder - ciężko traktować indywidualnego użytkownika nie tylko jako System Buildera, ale i firmę...
Źródło: dobreprogramy.pl TAGI: prawo autorskie, microsoft, windowsIncydenty: Microsoft odcina pirackie Xboxy od sieci
Wiadomości: Murdoch idzie na wojnę z Google
Opinie: Kolejne fakty i reakcje w sprawie Odsiebie
Orzecznictwo: Za kradzież treści w internecie należy się odszkodowanie
Procesy: Holandia: The Pirate Bay musi usunąć torrenty
Wiadomości: Nokia oskarża Apple o naruszenie patentów iPhone`a
PROJEKTY: Muzykę z iTunes będzie można kupić w całej Europie?
Incydenty: 3,6 mln euro za administrowanie siecią p2p
Wiadomości: Milion dolarów za donosy o piractwie