Microsoft poinformował, że zaprzestaje dystrybucji i obsługi systemu operacyjnego Windows 98. Od połowy stycznia 2004 roku wszyscy Ci, którzy legalnie kupili te systemy mogą liczyć jedynie na wsparcie online, polegające zamieszczaniu niezbędnych uaktualnień dla utrzymania bezpieczeństwa tego systemu.

Zdaniem niektórych analityków rynku komputerowego, decyzja Microsoftu o wycofaniu się z obsługi starego systemu może być związana z ugodą sądową jaką zawarł Microsoft i Sun. Na jej mocy koncern Billa Gatesa zobowiązał się do zaprzestania od 02.01.2004 roku dystrybucji produktów zawierających komponent Microsoft Java Virtual Machine, wykorzystujący opatentowany przez Suna język Java.

Tymczasem z wyliczeń firmy badawczej IDC wynika, że na prawie 20 proc. komputerów na całym świecie działają systemy operacyjne Windows 95 i 98. Microsoft zakończył obsługę tego pierwszego od 01.01.2002 roku. Z danych zarejestrowanych przez wyszukiwarkę Google wynika, że we wrześniu br. niemal 29 proc. użytkowników tej najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki internetowej używało właśnie Windows 98.

[Źródło: Gazeta.pl]

Komentarze