„WykręćNumer.pl to pierwszy w Polsce operator telefonii internetowej z możliwością prezenacji dowolnego numeru telefonu na telefonie abonenta, do którego wykonywane jest połączenie” – możemy przeczytać na stronie głównej serwisu. ABW właśnie uznała, że to bardzo niebezpieczne i skierowała sprawę do prokuratury.

 


Witryna WykrecNumer.pl oferuje anonimowo tzw. dowcipne usługi telefoniczne – pozwalające na prowadzenie rozmów telefonicznych za pomocą Internetu tak, że odbiorca rozmowy na ekranie swojego telefonu zobaczy dowolny wybrany przez dzwoniącego numer.

Agenci ABW sprawdzili, że rzeczywiście tak jest – w aparacie osoby odbierającej połączenie lub wiadomość SMS prezentowany jest taki numer, jakiego zażyczył sobie nadawca, włącznie z z numerami służb ratunkowych. Co ciekawe, numer taki znajdzie się również w billingach.

Jak informuje Rzeczpospolita, ABW w tej sytuacji zawiadomiła prokuraturę. W skierowanym do Prokuratury Rejonowej w Nysie liście, agencja ostrzega, że usługa WykrecNumer stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa, ponieważ „usługa daje nieograniczone możliwości popełniania nadużyć gospodarczych i obyczajowych”, w konsekwencji też „bilingi telefoniczne utracą znaczenie jako dowód w postępowaniu przygotowawczym i procesie sądowym”.

Dlatego oprócz powiadomienia prokuratury, ABW domaga się od prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o nakazanie firmie Inter Group, aby zaprzestała świadczenia „niebezpiecznych usług”, a od Sejmu, aby wprowadził odpowiednie zmiany w prawie telekomunikacyjnym.

Póki co jednak WykrecNumer.pl działa bez zarzutu i pozwala na realizację dowolnych połączeń z dowolnych numerów. Oznacza to, że technologia za nią stojąca jest jednak dostępna dla wielu osób, włącznie ze światem przestępczym. Jak w takim razie, nawet w wypadku jej delegalizacji, traktować poważnie bilingi jako dowód procesowy?

TAGI: prawo telekomunikacyjne, bezpieczeństwo

Wiadomości: Na kradzieży haseł internetowych oszuści zbijają fortuny
Wiadomości: Uwaga na fałszywe antywirusy!
Wiadomości: Microsoft wciąż walczy z oskarżeniami dotyczącymi WGA
Incydenty: GIODO przyjrzy się serwisowi Blox.pl
Incydenty: Skradziono hasła do kont w poczcie Gmail, AOL i Yahoo!
Wiadomości: Kina muszą ostrzegać publiczoność o ”antypirackich” goglach
Wiadomości: URLzone – najgroźniejszy bankowy trojan?
Incydenty: Pirat z MSZ naraził bezpieczeństwo sieci resortowej
Wiadomości: RapidShare – usługa wysokiego ryzyka?
Incydenty: Ukradli hasła 100 tys. polskich internautów

Komentarze