Internet będzie szerzej wykorzystywany w zarządzaniu spółkami akcyjnymi. Zgodnie z nową ustawą, możliwe będzie m.in. głosowanie przez internet podczas WZA.

Szykują się poważne zmiany dotyczące przebiegu Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy (WZA, najwyższego organu spółek akcyjnych, uprawnionego do podejmowania decyzji w imieniu akcjonariuszy. Winą za zamieszanie należy obarczyć Unię Europejską, której dyrektywa wymusiła zmiany w Polsce. Odpowiednią ustawę podpisał już prezydent Lech Kaczyński, wejdzie ona w życie w sierpniu.

Zakłada ona możliwość internetowego udziału i głosowania w trakcie WZA. Co ważne dotyczyć to będzie wszystkich spółek akcyjnych, a nie tylko tych notowanych na warszawskiej giełdzie. Ludwik Sobolewski, prezes GPW, zapowiedział, że Giełda zamierza wpisać internetowe głosowania na WZA do kodeksu dobrych praktyk spółek giełdowych – podaje Rzeczpospolita.

Takie rozwiązanie powinno zwiększyć aktywność inwestorów, głównie tych drobniejszych, dla których udział w „realnym” zgromadzeniu akcjonariuszy często nie było możliwe. Wykorzystanie do tych celów internetu pozwoli na lepsze realizowanie ich praw wynikających z posiadania pakietów akcji – oprócz udziału w głosowaniu, możliwe będzie także zadawanie pytań czy zgłaszania sprzeciwu.

W internecie będzie można oglądać także transmisje z WZA. Od danej spółki zależy jednak, czy udostępniona ona będzie wszystkim zainteresowanym czy tylko akcjonariuszom.

[Źródło: Rzeczpospolita]

Komentarze